Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Mistři hororu: Steven Spielberg a Roman Polanski

Redakce

Redakce

14. 6. 2010

První z nich zavřel postavy do jednoho bytu v New Yorku a nadělil jim milé sousedy a děsivě hutnou atmosféru. Druhý z nich udělal z plážového lenošení peklo a jedné rodince pozval domů nezvaného hosta. Oba natočili horory, které se ihned zapsaly mezi legendy.

Poltergiest. Zdroj: distributor filmu

Steven Spielberg a Roman Polanski patří mezi režisérské velikány s obrovským tvůrčím záběrem. Pro oba z nich je typické i to, že během své kariéry zavítali do hororového žánru a svá jména tam zapsali vlastní krví. Není třeba ani zmiňovat, že se i tentokrát bude jednat o kvalitní díla.

Roman Polanski – byl jednou jeden dům

Tento polský režisér má na svém kontě nespočet mistrovských snímků. Tvůrce Pianisty a nejnovějšího Muže ve stínu nás ale bude zajímat z hlediska jeho rané tvorby. Hororový žánr sice  navštívil jen okrajově a dál se mu již nevěnoval, ale i to stačilo k tomu, aby pod jeho taktovkou vznikly filmy, u kterých naskakuje husí kůže dodnes. Zajímavostí je, že tyto horory (případně thrillery) patří do trilogie, ve které hlavní roli hraje prostředí bytu (Rosemary má děťátko, Hnus a Nájemník).

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás bude pravidelně  provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Rosemary má děťátko (Rosemary’s baby, 1968)

Věrná filmová adaptace románu Iry Levina má všechno, co se od správného psychologického hororu očekává. Strach zde pramení z uzavřeného prostoru jednoho bytu v New Yorku, do kterého se nastěhuje sympatická manželská dvojice. Počáteční idylka se pomalu ale jistě mění v tíživě dusivou atmosféru. Nic není takové, jak se zdálo. Dokonce ani ti milí sousedé v důchodovém věku, kteří mají zvláštní záliby.

Rosemary má děťátko. Zdroj: distributor filmu

Tento film nejlépe vystihuje slovo paranoia. Budete trpět stejně jako hlavní hrdinka v podání Mii Farrow, budete nenávidět ty hodné staříky, ale v první řadě si budete klást otázku: Kde je pravda? Polanski zde rozehrává ďábelskou hru s divákem, která se nezastavitelně blíží k děsivému konci. Anebo ne?

Steven Spielberg – hororový otec blockbusterů

Další z notoricky známých jmen filmové branže. Těžko najdete někoho, kdo by neznal alespoň jeden jeho film. Spielbergův tvůrčí záběr je ohromný. Málokterý režisér je schopen se stejnou dokonalostí natáčet dramata, sci-fi i dobrodružné filmy. I tento filmový mág zavítal do vod hororu. Doslova.

Poltergeist (1982)

Na filmu o nebezpečném duchovi, který se rozhodne terorizovat jeden obyčejný dům, se Spielberg podílel jako scénárista. I když v titulcích je uvedeno na postu režiséra jméno Tobe Hooper, pravdou je, že nejlepší části této ryzí duchařiny natáčel právě sám Spielberg (zejména kvůli osobnímu vztahu k danému tématu). Mrazivá atmosféra funguje v tomto příběhu od začátku do konce.

Poltergeist. Zdroj: distributor filmu

Jak už to u duchařin bývá, i tento horor je opředen všemožnými legendami o úmrtích a záhadných událostech během natáčení. Ať už jsou to klasické městské legendy, marketingové tahy nebo skutečnost, funguje to dokonale a dodává to filmu další úroveň děsivosti.

Čelisti (Jaws, 1975)

Nádherná pláž, sezóna na spadnutí, čas letních radovánek,  průzračné moře, lidožravý žralok,  romantické prostředí, idylka a rozdováděné děti. Co z tohoto výčtu dokáže nejvíce zkazit dovolenou? Správně, rozdováděné děti.

Čelisti. Zdroj: distributor filmu

Příběh o přerostlém a nenasytném žralokovi, který terorizuje pláž městečka Amity, se zapsal do dějin filmu nejen jako legendární horor, ale také jako otec letních blockbusterů. I když maketa žraloka je pro dnešního diváka spíše úsměvná, na atmosféře film ani dnes nic neztrácí. Ruku na srdce, kdo jednou viděl Čelisti, už nikdy nevstoupí do moře se stejnou bezstarostností jako dříve.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mistři hororu: Steven Spielberg a Roman Polanski

Hide picture