Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Mocné bitvy v Hradci Králové o planetu Karak

Redakce

Redakce

24. 11. 2009

karak4Tento víkend se opět rozezvučely zbraně na planetě Karak, o kterou každoročně svádí kruté boje snad všechny známé rasy vesmíru. Děla duněly, lasery prskaly a válečný pokřik hráčů se nesl nad hlavami všech bojovníků.
karak4

Víkend s datem 21. – 22. listopadu mělo v kalendáři poznamenáno mnoho hráčů Warhammeru 40 000, protože právě v tento čas se konal jeden z největších, ne-li vůbec největší turnaj v této wargamingové hře v celé České republice. Do Hradce Králové se sjelo na padesát šest hráčů, což je počet přímo obrovský. Účastníci byli ze všech koutů republiky a dokonce dorazilo i několik zahraničních hostů, takže v mumraji hlasů tu a tam zazněla i slovenština.

První den jsem bohužel dorazit nemohl, takže mi unikl první den turnaje, kdy se odehrály tři bitvy a následně večerní volný program, který byl dle slov samotných hráčů velice zábavný a úspěšný. Už před vstupem do sálu tělocvičny, kde se vše odehrávalo, bylo slyšet šumění hlasů, chřestění kostek a občasný výkřik, jež tu a tam připomínal spíš losa v říji – zvuky tolik typické právě pro warhamerový turnaj. Někteří hráči, kteří již podvědomě tuší, že jejich hody kostkami nebudou takové, jaké by si přáli, se snaží přilákat štěstěnu na svoji stranu, různými výkřiky hesel svých armád, načež buď schlíple zmlknou anebo se naopak rozjásají podle výsledku.

karak1

V hradecké tělocvičně bylo o víkendu hodně živo Zdroj: Vojta „Rybník“ Mareš

Pohled na tělocvičnu plnou stolů, okolo kterých se motali oba hráči a minimálně jeden divák, byl uchvacující. Každá herní deska byla opatřena velice věrnými modely terénů, díky čemuž celý efekt ještě vzrostl. Hrálo se na různých místech – sněhu, městě i džungli – a hráči mezi jednotlivými hrami migrovali po celé tělocvičně, takže o variabilitu nebyla nouze.

Z nabídek armád, které se dají pořídit, byla vidět prakticky celá plejáda, krom armády Nekronů, kteří se celkově prakticky vůbec nevyskytují. Velice dobře se dalo vypozorovat, které armády jsou stabilně v kurzu, protože jejich početní převaha byla obrovská. Nejvícekrát byly zastoupeny vojska Space marine a Imperial guard, kterým dýchaly na záda síly Chaos space marines a Orkové. Zbylé rasy (Tau, Eldar, Dark Eldar, Tyranids) se zdály být spíše do počtu, ale přesto ani ty nezůstávaly pozadu.

karak2

Bitva v plném proudu Zdroj: Vojta „Rybník“ Mareš

Za dobře nabarvenou figurku se udílelo nezanedbatelné množství bodů potřebných pro vítězství a navíc ošklivost nenabarvených modelů zajistila, aby přes čtyřicet hráčů mělo svá vojska různě kvalitně nabarvená od těch nejjednodušších variant až po složité techniky, kdy na výsledek šlo jen zírat. Ostatně to jsem coby divák dělal celé to dopoledne. Pendloval od stolu ke stolu, kibicoval, prohlížel si modely a sledoval dění na hrací ploše. Občas to byla pastva pro oči, na kterou by se dalo koukat celý den. Navíc prvek náhody v podobě kostek znamenal předem blíže neodhadnutelný počet zábavných situací, na které budou oba hráči navždy vzpomínat – jako na moment, kdy jedna armáda vystřelila cekem tři střely a nepříteli explodovaly čtyři vozidla a podobně.

Přímo luxusní technickou vymožeností byl stánek s občerstvením, kde se dalo pořídit jak něco k jídlu, tak k pití. Ceny byly více než příjemné a pro mnoho hráčů bylo toto proviantní místo (zejména v neděli ráno) existenčně důležité.

karak3

Takhle asi nějak vypadá férový boj Orků Zdroj: Vojta „Rybník“ Mareš

Nakonec zvítězily síly Chaosu a přebraly tak vládu dosavadnímu vítězi Tyranidům. Operace Venom byla velice úspěšnou akcí, kterou si zatím chválí každý z hráčů i pouhých návštěvníků. Po organizační stránce turnaji nelze vytknout nic, čímž Hradec jen potvrdil, že již tradiční turnaj s názvem Karak bude i nadále místo, kde se dá dobře zahrát a pobavit, aniž by zábavu kazily organizační zmatky a nedomyšlenosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mocné bitvy v Hradci Králové o planetu Karak

Hide picture