Menu
FANZINE.cz
Literatura

Moorcockova Královna mečů opět prověří odvahu knížete Coruma

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

15. 3. 2010

Michael Moorcock - Královna mečůBritský sci-fi a fantasy spisovatel Michael Moorcock vyslal do boje proti silám Chaosu ve svých knihách hned několik mužů různého vzhledu a rozdílných schopností. Jejich úděl bojovat za udržení rovnováhy mezi Chaosem a Řádem se však s jejich podobou nemění. Jednou z reinkarnací mytického Věčného Bojovníka je i Corum, hrdina trilogie Vládci mečů.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Přestože je Královna mečů druhým svazkem třídílné řady dobrodružství o knížeti v Šarlatovém plášti, jak je Corum Jhaelen Irsei ve svém světě rovněž známý, děj útlého románu je uzavřený a znalost předchozího děje z románu Kníže mečů není k jejímu čtení nezbytná. Ostatně případnému čtenáři, který sáhne nejdříve právě po Královně mečů, se v krátkém úvodu dostane dostačujícího shrnutí.

Corum Jhaelen Irsei je patrně posledním přeživším potomkem rodu Vadhaghů, kteří před příchodem lidí mnoho pokolení vládli v Corumově světě, jednom z mnoha tzv. Plánů. Jenže jednotlivé Plány zachvátil Chaos a prostřednictvím lidí se mu dařilo získávat neustále větší moc. Coruma to stálo jeho příbuzné, oko a ruku.

Ačkoliv kníže místního Boha Chaosu, Ariocha, zničil, jeho stoupenci chystají válku, která má opět nastolit vládu Chaosu v Corumově Plánu. Vyzbrojen nebezpečnými dary od mrtvého čaroděje, jimiž nahradil své ztracené orgány, musí poslední z Vadhaghů dostát svému osudu a bojovat za obnovení rovnováhy mezi oběma silami. To však znamená postavit se mocné Královně mečů Xiombarg, která vládne sousedním pěti Plánům. Ve společnosti své lásky markraběnky Rhaliny a tajemného průvodce hrdinů Jharyho-a-Conela se Corum v cizím Plánu pouští do pátrání po poslední výspě civilizace bránící Zákon. Jen její včasné objevení může jeho svět uchránit od nadvlády Chaosu.

Michael Moorcock staví přitažlivost Královny mečů na s každou stránkou sílícím pocitu ohrožení hlavních hrdinů a současně se blížící finální kapitulaci zdecimovaných sil Zákona. Moorcock není žádný zázračný stylista, a tak musí své čtenáře ulovit právě na poutavosti samotného příběhu. Díky nepříliš složité kompozici románu a celkové přímočarosti vyprávění, v němž sledujeme jen jednu dějovou linii, se mu to sice daří, k celkové dokonalosti přece jen však několik kroků chybí.

Michael Moorcock - Královna mečů

Zkušenějšího čtenáře brzy omrzí fakt, že Moorcockův hlavní hrdina Corum řeší veškeré potíže zejména využitím svých zvláštních schopností, jež mu propůjčují darované orgány. Tím se však prakticky vyhýbá přímému ohrožení života. Zhruba od poloviny románu, kdy tuto hrdinovu taktiku prokouknete, už vás tak patrně žádná další šarvátka svou pointou nepřekvapí. Samo o sobě by využívání těchto pochybných dovedností nevadilo, jenže Corum za nadpřirozenou  pomoc z Předpeklí v průběhu celé knihy ani jednou nepyká, natožpak aby jí musel litovat. Autor jej tak prezentuje jako téměř neporazitelného hrdinu, s nímž je i přes občasné problesky slabosti velmi těžké se ztotožnit.

Bližšímu propojení s ústřední postavou, kromě výše zmíněného, brání i další drobnosti. Vztah mezi Corumem a Rhalinou zůstává pouze naznačen a v průběhu děje významněji nic neovlivní, což se však dá říci i o samotné postavě markraběnky. Podobně i postava Jharyho působí přes časté úsměvy spíše tragickým, opuštěným dojmem, který ještě prohlubuje určitá jemná odcizenost jeho a Coruma, pramenící zřejmě ze znalosti svých věčných údělů.

Jednotlivé dialogy mezi hlavními hrdiny, ač většinou šlechtici, navíc působí až příliš strojeně a nepřirozeně, což na zajímavosti Corumovi ani jeho přátelům zrovna nepřidá. Jazyk je však daní za dobu vzniku. Originál z roku 1971 má přece jen už nejspíš více let než většina čtenářů, která se do Moorcockova světa vypraví, a těžko soudit, zda by si s vyzněním dialogů případný modernější český překlad dokázal poradit lépe.

Oprostíme-li se však od určité věkovitosti románu, zůstane nám na nočním stolku poměrně přitažlivý příběh. Pravda, spíše než do hloubky sklouzává jen po povrchu, mnohým zejména mladším nebo začínajícím čtenářům by však tato přímočarost a jednoduchost textu mohla vyhovovat. Ti (téměř) dospělí mohou však Moorcockovu jednohubku ocenit ze stejného důvodu. Časově i myšlenkově nenáročný román jim neslibuje ani zázračnou autorskou invenci, ani oči znavené po četbě přes celou noc. Oddaného fanouška klasické fantasy přesto určitě nezklame.

Název originálu: The Queen of the Swords
Český název: Královna mečů
Autor: Michael Moorcock
Obálka: Mark Salwowski
Počet stran: 184
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 139 Kč
Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moorcockova Královna mečů opět prověří odvahu knížete Coruma

Hide picture