Menu
FANZINE.cz

Moorcockův kníže Corum se v závěru trilogie postaví Králi mečů

Redakce

Redakce

22. 7. 2010

Porazil Knížete mečů, zlikvidoval Královnu mečů, a tak se jeho soupeřem v závěru trilogie nemůže stát nikdo jiný než sám Král mečů. Kníže v Šarlatovém plášti potřetí pozvedá svůj meč, aby definitivně porazil Chaos a nastolil vládu Zákona. Lehké to mít ale nebude.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Corum Jhaelen Irsei byl až donedávna posledním z rodu Vadhaghů. V předchozím svazku trilogie však objevil legendární Město z Pyramidy obývané dalšími své krve, s jejichž pomocí porazil Xiombarg, Královnu mečů. Země pomalu uniká z osidel Chaosu, jenže ten se nevzdává. Mezi Vadhaghy roste vzájemná nevraživost, bratr otáčí zbraň proti sestře, přítel proti příteli.

Společně se svou láskou Rhalinou a společníkem hrdinů Jharym-a-Conelem musí Corum nalézt tajemnou Mizející věž, která jim má pomoci objevit bájné město Tanelorn a výrazně tím přispět k definitivní porážce Chaosu. Král mečů Marobude, vládce posledních pěti Plánů, však není Králem zbůhdarma.

Michael Moorcock na Topzine.cz

Michael John Moorcock (nar. 1939) patří k nejplodnějším žánrovým spisovatelům a za svou dosud neuzavřenou spisovatelskou kariéru napsal bezpočet románových cyklů a celou řadu samostatných svazků a povídek. Jeho trilogie o knížeti Corumovi si v sedmdesátých letech připsala dvě Ceny Augusta Derletha za nejlepší britskou fantasy. V roce 1972 Moorcock ovládl vůbec první udílení této ceny zásluhou Knížete mečů, o rok později své vítězství obhájil s Králem mečů.

Anglický rodák přitom nepůsobil pouze jako spisovatel, ale věnoval se už od útlého věku též editorství, přičemž jeho nejznámějším počinem je patrně vedení britského žánrového časopisu New Worlds, který se pod jeho vedením stál centrem tzv. nové vlny science fiction.

Nejznámějším Moorcockovým hrdinou je Elric, jedna z mnoha projekcí autorova konceptu „věčného válečníka“ (více v samostatném článku). Z albínových příběhů v češtině vyšly romány Elric z Melniboné (Elric of Melniboné / The Fortress of the Pearl, č. Deus 1998) a Námořníkem po mořích osudu (The Sailor on the Seas of Fate, č. Deus, Mustang 2000) doplněné řadou kratších próz z antologie Elric: Příběhy bílého vlka (Elric: Tales of the White Wolf, Edward E. Kramer (ed.), č. Návrat – Radomír Suchánek 1998), do níž kromě Moorcocka přispěla řada dalších žánrových spisovatelů v čele s Tadem Williamsem či Neilem Gaimanem.

Závěrečný díl trilogie Vládci mečů o knížeti Corumovi, další projekci „věčného válečníka“, vychází v edici Mistrovská díla fantasy u nakladatelství Laser-books.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moorcockův kníže Corum se v závěru trilogie postaví Králi mečů

Hide picture