Menu
FANZINE.cz
Literatura

Mořské dobrodružství od Tima Powerse táhnoucí se Na vlnách podivna propojilo lásku i woodoo

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

30. 6. 2011

Na vlnách podivna Tim Powers perex (výřez obálky knihy)Dílo Na vlnách podivna od známého amerického autora Tima Powerse posloužilo jako předloha pro natočení filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna v hlavní roli s Johnnym Deppem a Penélope Cruz. V čem spočívá kouzlo života mezi piráty, kteří lační jen po moci a bohatství? Má drsný život něco do sebe a najde se v něm vůbec místo pro lásku a přátelství?

Ilustrace na obálce knihy Na vlnách podivna Autor: Roman Kýbus

John Chandagnac žil po dlouhá léta spokojeně se svým otcem, se kterým hráli potulné divadlo. Jednoho osudného dne jim zloději v šarvátce ukradou peníze, a tak se mladý loutkář kvůli neustále se prohlubující bídě rozhodne svého otce opustit a hledat si jinou práci. Po otcově smrti se John dozvídá o rodinném dědictví, které je mohlo před časem vytrhnout z jejich nuzoty. Pomsta a touha po získání majetku, ukradeného chlapcovým lstivým strýcem, ho donutí nasednout na loď a vydat se hledat spravedlnost. Cesta však jeho plány změní, loď je přepadena piráty, kteří mu dají na výběr ze dvou možností: buď se stane pirátem jako Jack Shandy, nebo zemře. John si vybere to první, což ho přivede na cestu plnou dobrodružství, magie, ale i romantiky.

Fantastické mořské dobrodružství, odehrávající se na palubách pirátských lodí, začíná slibně. Mladý, perspektivní muž toužící po odplatě, který se musí postavit realitě všedního života. Samozřejmě za slibnou odměnu, kterou není zlato, ale krásná dívka. Žádný milostný příběh z červené knihovny se však nekoná, protože naplnění lásky dvou mladých lidí se postavil do cesty nepříznivý osud, a tak budou mnozí čtenáři zklamáni.

Naopak nadšení fanoušci námořních bitev nepřijdou zkrátka, v knize Na vlnách podivna se lze setkat se vším možným, co si jen lze v dobách nekalých živlů představit – s padouchy lačnícími po věčném životě, proradnými piráty, oživlými mrtvolami, se souboji s nepřáteli a vojáky nebo s čarodějnickými praktikami. Hrozba woodoo visí i nad hlavním hrdinou, který za svůj život projde nemalými změnami charakteru. Prvotní slušné chování vystřídají nelítostné činy, John si však přesto zachová určité morální hodnoty, které nikdy nezradí. Přátelství a láska vítězí i proti mocnému soupeři.

Na vlnách podivna Tim Powers (obálka knihy)

Prokousávání se úvodní částí knihy může některé odradit, protože ze začátku se nic moc zvláštního neděje a autor se snaží seznámit čtenáře s hlavními postavami příběhu. Z počátku to může vyvolat chaos, ve kterém člověk neví, kdo je dobrý a kdo zlý. Tento problém po zdolání prvotních informací mizí. Kniha neobsahuje žádné vulgární či přespříliš popisné krvavé scény, a tak je vhodná jak pro starší, tak i pro mladší čtenáře, toužící se podívat do doby, ve které nebylo lehké přežít a loupení bylo jedním z řešení.

Dobrodružství od Tima Powerse posloužilo jako předloha pro natočení čtvrtého pokračování série Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, které mělo premiéru v letošním roce a jehož návštěvnost je vysoká. Knižní podání však nedokáže navodit touhu číst v jednom kuse, pocit, že je škoda se od příběhu odtrhnout. Průměrné dílo se zajímavou zápletkou mohlo být mnohem lépe zpracováno, jednak co se týče hlavních postav, které samy o sobě nebudí očekávanou hrůzu, jednak v záležitostech milostných. Ty se omezily na nekonečnou touhu po získání osudové ženy, s níž se hlavní hrdina vídá na vkus navnaděného čtenáře příliš sporadicky.

Název originálu: On Stranger Tides
Český název: Na vlnách podnivna
Autor: Tim Powers
Překlad: Jiří Engliš
Obálka: Roman Kýbus
Počet stran: 336
Vazba: vázaná
Rozměry: 205 x 135 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2011
Doporučená cena: 339 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mořské dobrodružství od Tima Powerse táhnoucí se Na vlnách podivna propojilo lásku i woodoo

Hide picture