Menu
FANZINE.cz
Technologie

Můžete nechat stát proud vody. Stačí vám k tomu kamera a reproduktor

Martin Kubal

Martin Kubal

26. 3. 2013

Určitě se vám někdy stalo, že jste viděli, jako by se kolo auta točilo opačným směrem. Netočilo, je to jen optický klam, a my si jej teď ukážeme na působivém experimentu. 

video
play-sharp-fill

Experimentátor připevnil hadici na reproduktor, ke kterému byl připojen generátor tónů. To stačí na vytvoření perfektní iluze. Ve chvílích, kdy se zdá, že proud vody visí ve vzduchu, vibruje reproduktor na frekvenci 24 Hz, což znamená, že čtyřiadvacetkrát za sekundu narazí membrána reproduktoru do hadice.

Kamera, kterou natáčí, snímá 24 snímků za sekundu, takže není schopná zachytit pohyb hadice a vody. V okamžiku, kdy zachycuje další snímek, je už hadice na stejné pozici, jako byla u minulého snímku. A voda, která z ní vytéká ve spirále, utvořila novou spirálu, která je totožná s tou předchozí. Proto se zdá, jako by se ani nehnula.

Zajímavé efekty přináší změna frekvence. Ve videu zkouší 25 Hz, při které to vypadá, jako by voda tekla zpomaleně dolů. Ještě působivější je ale změna na 23 Hz. U té se vám bude zdát, jako kdyby voda tekla zpátky do hadice. Ve skutečnosti se však podařilo oklamat jen kameru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Můžete nechat stát proud vody. Stačí vám k tomu kamera a reproduktor

Hide picture