Menu
FANZINE.cz

Mytické příšery a monstra vs. Monstra a jiná strašidla. Bojíte se rádi?

Redakce

Redakce

5. 12. 2010

Bojíte se ještě tmy? Myslíte si, že jste z dětských strachů vyrostli a už se vás netýkají? Jsou stíny ve vašem potemnělém pokoji už jen stíny a ne žádná strašidla? Pak je možná čas znovu nastartovat dětskou fantazii.

Monstra a jiná strašidla je útlá brožurka čítající čtyřicet bubáků, které nepochybně znáte. Věnuje se potvorám z filmů, knih a mytologie, ale pokud čekáte, že vás obohatí o nějaký nový objekt děsu, budete zklamaní. Monster je v knize sice čtyřicet, ale všechny jsou už dost profláknuté – Fantom opery, Frankensteinovo monstrum, Drákula a podobní hrdinové filmových i literárních děl poskládaní dohromady bez nějakého logického klíče či pořádku.

Jejich kreslené provedení navíc zcela vyřazuje z provozu onu děsivost, kterou mají údajně budit. Bezkonkurenčně nejvtipnější je zobrazení Zlé královny ze Sněhurky na straně 68, která klečí na jednom koleni, ruku napřaženou dopředu a vypadá, jako by hrála bowling. O poznámkách na okraj týkajících se jejich skutečné velikosti nebo oblasti výskytu ani nemluvě (jako bychom nevěděli, jak velký je Jason, lidský masový zabiják z amerického kvalitativně značně pochybného hororu, že?).

Samotné zařazení hororových hrdinů vyznívá dost pochybným dojmem, jako by zbyly volné stránky a autorka už se nechtěla hrabat v mytologii a pověstech. A tak se vedle stvoření, která přežila v lidské fantazii po staletí, objevují naprosto běžně Hannibal Lecter, Jason nebo „čaroděj“ Sauron, i když jsou to smyšlené postavy novodobé kinematografie a literatury, čili ne monstra ani strašidla zrozená z lidské pověrčivosti. Proč navíc zvolila právě tyto postavy a ne jiné (například Samaru z Kruhu, týpka s divnou maskou z Vřískotu nebo ptáky z Ptáků), je záhadou.

Svěrací kazajka. Dlouhé rukávy svěrací kazajky, svázané za zády, drží pevně Lecterovy paže složené na hrudi, takže nemůže nikoho uchopit a ublížit mu. (str.26) Páni, fakt? Kdo si doteď myslel, že svěrací kazajky jsou jen hezké košile s atypickými rukávy?

Ruce. Svýma půvabnýma rukama královna provádí krutá kouzla a vytváří jedovaté předměty. (str.68) A taky podle obrázku vrhá bowlingové koule.

Kvalitnější zdroje, kvalitnější kniha

Kniha Mytické příšery a monstra je už z jiného soudku. Velká část se věnuje právě příšerám z bájí a legend, a nejsou to zdaleka jen slavné báje řecké. Víte, co je to tokološ, ruchch, skylla nebo wyvern? Chris McNab narozdíl od Gerrie McCall čerpal více z lidových pověstí a méně z filmového plátna, což se vyplatilo.

Mytické příšery a monstra jsou mnohem zajímavější čtení než Monstra a jiná strašidla, která připomínají spíše televizní program. Sice se stejně jako předchozí kniha nevyhýbají určování skutečné velikosti a oblastem výskytu, ale kresba je mnohem dynamičtější než dětské omalovánky v Monstrech a jiných strašidlech. McNab si hraje s perspektivou a baravami tak, že Černý pes nebo Goblin prakticky vyskakují ze stránek. McNab také věnuje prostor novodobým příšerám, které nás pronásledují, jako například Yetti, mimozemšťani z Roswellu nebo Lochnesská příšera.

Celkově vzato jsou Mytické příšery a monstra netradičním průvodcem po světě tvorů, kteří mohou číhat v tmavých koutech, zatímco Monstra a jiná strašidla se hodí více pro velmi lekavé děti neznalé současné hororové produkce.

Název originálu: Monsters and Villans/Mythical Monsters
Český název: Monstra a jiná strašidla/ Mytické příšery a monstra
Autor: Gerrie McCall/Chris McNab
Překlad: Jaroslav Kučera/Martin Kolář, Hana Vlasáková
Obálka:
Počet stran: 96/96
Vazba: brožovaná
Rozměry: 290 x 210 mm
Vydal: Svojtka & Co. 2010 /Svojtka & Co. 2009
Doporučená cena: 199 Kč/199 Kč

Hodnocení: ** (40 %) / *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mytické příšery a monstra vs. Monstra a jiná strašidla. Bojíte se rádi?

Hide picture