Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Na co začít hrát? 5 tipů na nejjednodušší hudební nástroje

Rádi byste začali hrát na hudební nástroj, ale nevíte, který by pro vás jakožto úplného začátečníka mohl být vhodný? Podívejte se, na které nástroje se naučíte hrát i v případě, že nemáte vůbec žádné zkušenosti.

Hudební nástroje vhodné pro začátečníky

Hra na hudební nástroj není nic jednoduchého a je k ní potřeba určitý talent. Máte pocit, že jste v sobě jisté hudební nadání objevili? V tom případě by byla škoda jej dále nerozvíjet. Vyberte si jeden z hudebních nástrojů, na které se lze naučit hrát i v dospělosti, a pusťte se do učení. Nejprve si však odpovězte na následující otázky:

  • Chci hrát jen pro potěšení, nebo se vidím na pódiu koncertní haly?
  • Jak moc chci do hudebního nástroje investovat?
  • Mám na umístění hudebního nástroje dostatek prostoru?
  • Kolik času chci učení na hudební nástroj věnovat?
  • Skutečně se chci naučit na něco hrát, nebo jde spíše o momentální nadšení?

Odpovědi na výše zmíněné otázky vás mohou nasměrovat v případě, že nevíte, který hudební nástroj je pro vás ten pravý. Nezapomeňte vzít v potaz také svou vůli k učení a míru hudebního talentu a přitom buďte realističtí. Na ukulele se třeba naučíte hrát velmi dobře, nicméně houslový virtuos z vás už s velkou pravděpodobností nebude.

Bicí

Pokud si při hraní na hudební nástroj chcete užít zábavu a zbavit se stresu, budou pro vás bicí to pravé. Základy nejsou zas tak složité, alespoň pokud máte cit pro rytmus a zvládáte koordinaci. Počítejte však s tím, že abyste hru na bicí skutečně ovládli, budete muset vynaložit značné úsilí.

Ukulele

Ukulele je skvělý a zábavný hudební nástroj, na který se bez problému naučíte hrát i v dospělosti. Výhodou také je, že s hrou na ukulele není spojena vysoká počáteční investice.

Tento skladný hudební nástroj může být rovněž způsobem, jak si osvojit hru na strunný hudební nástroj. Až se na ukulele naučíte, můžete postoupit například ke kytaře, která je v podstatě jeho větším příbuzným.

Zobcová flétna

Výhodou dechových nástrojů, mezi něž zobcová flétna patří, je jejich skladnost a snadné přenášení. Cena flétny je navíc nízká a ani nebudete muset kupovat žádné zvláštní příslušenství. Možná je hra na flétnu doporučována hlavně pro malé děti, nicméně i pro dospělé může být takřka nekonečným zdrojem zábavy.

Kytara

Také na kytaru se v dospělosti naučíte hrát, připravte se však na hodiny trénování, rozbolavělé prsty a učení se akordů, v nichž zpočátku nejspíš neuvidíte žádný smysl.

Na výběr máte z několika různých typů, přičemž mezi ty základní patří kytara akustická a kytara elektrická. Nelze říci, na kterou je snazší hrát, proto vybírejte podle toho, která je vám osobně sympatičtější.

Klarinet

Klarinet je stejně jako flétna skladný a bude se vám dobře přenášet. Pokud hledáte cenově dostupný dechový nástroj, ale zároveň byste raději něco jiného než klasickou zobcovou flétnu, může pro vás být klarinet do začátku vhodný. Za čas případně můžete přejít ke hře na saxofon, který je ještě o něco zajímavější.

Pár rad na závěr

Pokud se teprve rozhodujete, na jaký nástroj začnete hrát, není od věci si jednotlivé favority nejdřív vyzkoušet. Za zapůjčení samozřejmě něco zaplatíte, na druhou stranu můžete během pár dní zjistit, že se raději poohlédnete po něčem jiném. Až si hudební nástroj vyberete, investujte do kurzu s profesionálem. Zejména v případě složitějších hudebních nástrojů jsou hodiny s lektorem prakticky nezbytné.

Učení věnujte dostatek času a nezoufejte, když vám to zpočátku nepůjde. Jak již bylo řečeno, hra na hudební nástroj je obecně velmi náročná záležitost a je jasné, že pokud s ní začínáte až v dospělosti, máte situaci ještě o něco těžší. Vytrvejte a buďte trpěliví. Uvidíte, že při pravidelném cvičení dříve či později zaznamenáte pokroky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na co začít hrát? 5 tipů na nejjednodušší hudební nástroje

Hide picture