Menu
FANZINE.cz

Na Jamese Rollinse dopadl Stín Krále lebek. Prospěl by mu však záblesk originality

Redakce

Redakce

25. 12. 2010

Nové náměty aby člověk pohledal. Ani ve sci-fi a fantasy literatuře na tom čtenáři nejsou jinak. Přestože by se dalo čekat, že v těchto žánrech mohou spisovatelé přijít s čímkoli svěžím a neokoukaným. Román Stín Krále lebek se sice snaží odlišit, moc se mu to však nedaří.

Ilustrace na obálce knihy Stín krále lebek Eutor: Joe Tippie

Autor James Rollins pracuje jako veterinář v Kalifornii. Kromě péče o nemocná a zraněná zvířata jej však baví také potápění a amatérsky se zajímá i o archeologii. A právě starobylé artefakty a jejich objevitelé hrají prim v jeho dosud čtrnácti dobrodružných románech plných napětí. Nyní přichází s cyklem Fantastický svět Jakea Ransoma, který je určen především dospívajícím čtenářům.

V prvním díle s názvem Stín Krále lebek máme možnost seznámit se s Jakem a jeho sestrou Kady, kteří, jakožto sirotci, bydlí u svých příbuzných ve Spojených státech. Dostanou však pozvánku na výstavu do londýnského muzea a zde se shodou náhod a zásluhou mayských mincí zděděných po rodičích dostanou do podivného světa.

Jurský park? Ne, Kalypsos

Záhy zjišťují, že spousta věcí se tu má jinak než doma. Pobíhají tu dinosauři, z nichž někteří jsou dokonce zdomestikovaní, a uprostřed obrovského kráteru stojí město Kalypso, obývané nejrůznějšími národy a kmeny. V jeho ulicích se spolu baví Sumer s Vikingem a okus dál prodávají na trhu své zboží severoameričtí Indiáni. Zdánlivé idyle ale brání fakt, že spokojený život obyvatelů města neustále ohrožuje temný alchymista Král lebek.

Z nastíněného děje by se mohlo zdát, že autor román napěchoval skvělými myšlenkami a rozhodně se u jeho čtení nelze nudit. Omyl. Stín Krále lebek je jen další variací na tucetkrát ohrané téma. Přestože by tomu tak nemuselo být. Multikulturní město nabízí spousty námětů na úvahy a filosofování. Už jen to, že zástupci rozdílného vyznání, smýšlení a charakteru polu vycházejí a navzájem se nepozabíjí vede k mnoha myšlenkám. Rollins je ale všechny zahnal mávnutím ruky. Vymyslel společného nepřítele, tedy něco, co všechny spojí, a aby si všichni rozuměli, každý v Kalypsu mluví univerzálním jazykem, tzv. celosvětštinou.

James Rollins: Stín Krále lebek

Nezůstalo však jen u nevyužitého potenciálu, v románu narazíte hned na několik věcných chyb. U rohatých přileb vikingských válečníků se snad ani nemusíme pozastavovat, co však udeří do obličeje každého, kdo alespoň jednou zhlédl starý český film Cesta do pravěku, je poletující trilobit. Možná by neuškodilo promítnout tento snímek i v Americe, pravděpodobně by pak už nikdo neudělal z členovců žijících v prvohorních mořích okřídlené tvory.

Někdy se méně rovná více

Situaci nezachraňují ani hlavní hrdinové. S Jakem Ransomem se ztotožní snad jedině osoba, jejíž IQ dosahuje nadprůměrné hodnoty. Navštěvuje teprve základní školu, ale jeho znalosti by leckdy usadily i vysokoškolského profesora, a to snad ve všech oborech. Mimochodem autor jeho vysokou inteligenci dokatuje tím, že přeskočil jednu (!) třídu.

Zprvu ještě doufáte v Jakeovu sestru Kady. Rozmazlená a marnivá roztleskávačka by se v nehostinném prostředí mohla dostávat do řady komických situací, avšak po pár s trapností hraničících vtipech zklame i ona. Vrcholem je zručnost, s jakou zachází s meči. Po půldenním tréninku už bezchybně se zbraněmi žongluje, i když je nikdy předtím v ruce nedržela. Kdo už někdy meč v ruce třímal, jistě chápe, že není možné provést takovou věc.

V anotaci Rollins sděluje, že do příběhu vložil vše, co má rád. Skloubil dobrodružná vyprávění archeologa Indany Jonese, svět seriálu Dinotopie a představu putování časem. Vznikl tak guláš tvářící se na první pohled zajímavě, avšak po prvním soustu čtenář zjišťuje, že kuchaři ujela nad hrncem ruka s kořením. Těžko nalézt někoho, komu knihu doporučit. Snad jen skutečně nezkušeným čtenářům, kteří toho ještě nestihli moc načíst.

Název originálu: Jake Rondon and the Skull King´s Shadow
Český název: Stín Krále lebek
Autor: James Rollins
Překlad: Zdík Dušek
Obálka: Joe Tippie
Počet stran: 304
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: BB art, Praha 2010
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Jamese Rollinse dopadl Stín Krále lebek. Prospěl by mu však záblesk originality

Hide picture