Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Na Marsu přistála sonda Curiosity. Je tu další velký skok pro lidstvo

Zdeněk Král

Zdeněk Král

6. 8. 2012

Americká sonda Curiosity dnes ráno úspěšně přistála na Marsu, odkud bude díky špičkové technice zásobovat vědce informacemi o rudé planetě i Sluneční soustavě.

Sonda je obrovská, těžká a přecpaná nejmodernější technikou. Přistála úspěšně. Zdroj: NASA.gov

Sonda cestovala vesmírem dlouhých osm měsíců, než dostala příležitost k přistání. O tom referují v NASA jako o sedmi minutách hrůzy, kvůli zpoždění v radiové komunikaci mezi Marsem a Zemí totiž nemohli sondu řídit a přímý přenos tak ve skutečnosti sledovali trochu opožděně.

Nepřehlédněte: Mimozemský život může být i ve sluneční soustavě. Vědci ví, kde hledat

Curiosity (česky Zvědavost) musela uletět přes 560 milionů kilometrů a patři k největším a nejtěžším sondám, která kdy NASA vyslala. Měří kolem tří metrů a váží přibližně 900 kg.

Hlavním cílem mise je zjistit, jestli na Marsu někdy byly vhodné podmínky k životu. Sonda, kterou NASA nazývá geologem a chemikem v jednom, bude pomocí chemických reakcí hledat v martské půdě stopy prvků, které jsou nezbytné pro vývoj života tak, jak ho známe. Měla by také prozkoumat místa, kde podle vědců mohla kdysi být voda.

Nepřehlédněte: Čína slaví úspěch. V pátek její první kosmonautka úspěšně přistála na Zemi

Kromě toho je Curiosity vybavena špičkovými fotoaparáty a kamerami, už z prvních obrázků byli vědci nadšení. I když přistání podle všeho proběhlo úspěšně, musí teď sonda na dálku projít kontrolou, aby během putování neselhaly důležité systémy. Poté může její mise začít naplno.

Pokud vás zajímá simulace přistání, potažmo pěkný přehled Sluneční soustavy, můžete se podívat na tento interaktivní přehrávač přímo od NASA. Upozorňujeme jen, že vyžaduje, abyste měli v prohlížeči plugin Java.

FOTO: Curiosity

Už jedna z prvních fotografií, kterou Sonda odeslal na Zemi, je krásně detailní. Časem budou chodit i zajímavější krajinky. Zdroj: NASA.gov

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Marsu přistála sonda Curiosity. Je tu další velký skok pro lidstvo

Hide picture