Menu
FANZINE.cz
Komiks

Na obrazovky České televize dopadnou Meteory českého komiksu

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

17. 6. 2010

Fanoušci grafických románů i komiksových stripů, zbystřete! Náš oblíbený žánr pronikne o víkendu i na obrazovky české veřejnoprávní televize. Očima dokumentaristy se na současné dění kolem českého komiksu podívá režisér Jan Motal.

Ilustrace na obálce komiksu Voleman 4 Autor: Jiří Grus

„Komiks je forma, která dnes u nás prožívá opravdový boom. Zatímco před pár lety to bylo jen cosi pro děti nebo často špatnou politickou satiru, dnes bojuje o svoji původní dospělou tvář,“ vysvětluje režisér Motal hlavní důvod, proč se do svého projektu pustil.

A má naprostou pravdu. Vždyť po komiksovém příběhu Muriel a oranžová smrt legendy české scény Karla Saudka se loni jen zaprášilo a rostoucího zájmu o komiksové médium nepřehlíží ani vysoce postavení politikové,nebo filmoví tvůrci. Zatímco žalobu na tvůrce Zeleného Raoula už máme za sebou, premiéra animovaného snímku na motivy komiksu Alois Nebel tvůrčí dvojice Jaroslav Rudiš a Jaromír 99 se teprve chystá.

V dokumentu Meteory českého komiksu, který vysílá ČT 2 v sobotu od 22:00, v repríze pak v neděli v 8:45, zazní názory některých současných umělců. K povzbudivé situaci na domácím trhu se vyjádří Jiří Grus (komiks Voleman), Nikkarin (Bunkr ve stejnojmenné komiksové revue), kreslířka Toy Box, Dan Černý a Monstrkabaret Freda Brunolda.

„Každý z autorů, které jsme portrétovali, nese ve své tvorbě sobě vlastní životní poselství, jakkoliv to na první pohled nemusí být zřejmé a jakkoliv může být civilní, niterné, vnitřní,“ okomentoval výběr jednotlivých jmen Motal. „Přestože náš výběr nezahrnuje všechny v současné době působící autory, věřím, že je dostatečně reprezentativní,“ dodal režisér závěrem.

Určitou komiksovostí nasákne údajně i samotné zpracování dokumentu. Pokud tedy ještě na nedělní podvečer nemáte žádné plány, zhruba hodinový vhled do současné české tvorby by nemusel být k zahození. Třeba časem Česká televize přijde i s nějakou pravidelnou relací.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na obrazovky České televize dopadnou Meteory českého komiksu

Hide picture