Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Na ostrov z muzikálu Mamma Mia! můžete doplout i vy

Kde se nachází nádherný ostrov Kalokairi? Existuje vůbec? Dá se na něj dostat? Tohle všechno vám prozradíme a přidáme tipy na místa, která ze snímku znáte. Vydat se pak po stopách Meryl Streepové a Pierce Brosnana můžete klidně příští léto.

Rádi navštěvujete filmová místa? Svou zálibu můžete uplatnit i při dovolené v Řecku. Natáčela se tu řada filmů včetně nejvýnosnějšího zfilmovaného muzikálu vůbec, tedy snímku Mamma Mia! Rekord v tržbách strhnul už první týden od premiéry a dotáhl to až na nejvýdělečnější film Velké Británie vůbec. Stalo se to v roce 2008, kdy překonal kultovní Titanic. Peníze však nejsou to, co na filmu obdivujeme. Ohromení jsme jeho přírodními kulisami, které mu propůjčují jedinečnou atmosféru.

Kalokairi, Skopelos, Symi, nebo Vir?

Ve filmu se ostrov jmenuje Kalokairi, což znamená řecky „léto“. Jak snadné pojmenování, přitom zní tak vznešeně. Na mapách ho samozřejmě nehledejte, úspěšnější budete s jeho pravým jménem – Skopelos. Svůj zrak přitom namiřte do Egejského moře, nedaleko od pevninského Řecka. A jak hledali místo natáčení tvůrci? Údajně sledovali videa a fotografie z celého světa, až jim padly do oka snímky řeckého fotografa Vangelise Beltzenitise, který vyfotil svůj rodný kraj. Ve hře byl ale také malý ostrov Symi nedaleko tureckého pobřeží. Ačkoliv to není poznat, druhý díl muzikálu se odehrává jinde, dokonce v jiném státě. Fanoušci druhého dílu mají natáčecí místa o něco blíž, nacházejí se v Chorvatsku na ostrově Vir.

Mamma Mia Řecko ostrov

Panenský ostrov, kde panuje pohoda

Pierce Brosnan se nechal slyšet, že natáčení filmu Mamma Mia! bylo to nejpohodovější, které kdy zažil, a ostrov Skopelos na tom bude mít jistě svůj podíl. Životní tempo je tu pozvolné, příroda panenská a kultura neposkvrněná vrtochami turistů. Ještě aby byla, když ostrov nemá letiště a přístup je možný jen po vodě (ostatně stejně, jako je vidět v samotném snímku). Pobyt na ostrově proto vyžaduje větší plánování a trochu cestovatelského zápalu, který nemá každý turista. Nejčastěji se cesta letadlem směruje na vedlejší ostrov Skiathos a odtud se pluje trajektem nebo menší lodí. A dobrá zpráva, která zřejmě překvapí: Skopelos se nezměnil ani po jeho proslavení a žádné nevkusné atrakce odkazující na film vás do očí nepraští.

A kde se ta Streepová tedy procházela?

V hotelu Donny neboli Meryl Streepové se neubytujete, byl vytvořen ve studiu. Navštívit můžete však jiná místa z filmu. Ikonický je především kostelík, ve kterém se odehrává svatba v závěru příběhu. Tohle místo si ale musíte zasloužit, neboť k němu vede téměř dvě stě schodů vytesaných do skály. A Meryl ve svých letech nahoru dokonce běžela, klobouk dolů! Kostel se jmenuje Agios Ioannis, tyčí se nad skalním útesem a nad nádhernou pláží, na které se svlažte po náročném výstupu.

Když jsme u těch pláží, vybavujete si tu s barem, kde Tanyu odhodlaně svádí místní mladík? Patří sice k těm nejkrásnějším na ostrově a jistě stojí za návštěvu, ovšem nečekejte, že bude vypadat stejně. Pláž Kastani po konci natáčení uvedl štáb do původního stavu, proto tady bar ani molo nenajdete. Ovšem na kráse jí tahle skutečnost jedině přidává a od žízně vás zachrání malá kavárna.

Do třetice všeho dobrého. Nebo zlého?

Tři otcové, jedna dcera a nespočet otázek. Ta nejzásadnější je: který z toho pestrého trojlístku je ten pravý? Okolo ní se točí celý děj. Magické číslo tři se dotýká i jednoho z nejikoničtějších míst filmu. Výběžek Amarantos, který zdobí tři borovice, se stal místem sbližování Sophie s jejími otci. Právě tady ve stínu stromů zasedli k pikniku a odpočinout si tu na piknikové dece doporučujeme i vám.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na ostrov z muzikálu Mamma Mia! můžete doplout i vy

Hide picture