Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Na povrch Marsu sněží oxid uhličitý. Vědcům teorii potvrdila sonda

Jan Kouba

Jan Kouba

15. 9. 2012

Co planeta, to originál. Mars je od nás relativní kousek a přitom je jeho svět tak odlišný tomu našemu. Nyní si jsou vědci jistí, že na jeho pólech se nachází sníh z CO2, a také ví, jak se tam dostal.

Rudá planeta v sobě skrývá mnohé taje Zdroj: NASA.gov

Vědci si dlouho lámali hlavu nad tím, jak se na pólech Marsu objevilo takové množství CO2. Že je na povrchu i pod povrchem Marsu běžně k nalezení se vědělo už dlouho, ale nikdo nevěděl, odkud se vzalo. Existovaly dvě hlavní hypotézy.

Podle jedné CO2 kondenzovalo ze vzduchu a poté se usadilo na zemi jako námraza. Druhou možností bylo, že na zemi jednoduše nasněžilo z mraků. Nyní se zdá, že správá  je druhá možnost.

Taje Sluneční soustavy: Saturnův měsíc je pokryt obřími gejzíry. Páru chrlí rychlostí 500 m/s

Sonda  Mars Reconnaissance Orbiter v letech 2006 až 2007 pozorovala nad polárními čepičkami velké shluky mraků. Díky vybavení, kterými sonda disponovala, bylo možné odhalit, že se mraky skládají převážně z oxidu uhličitého. Sonda též zachytila, že z mraků padají na zem částečky.

Tento objev potvrdil, že se částečky oxidu uhličitého na povrch dostaly sněžením. Kromě toho je to první pozorování sněhu z oxidu uhličitého vůbec.  Mars Reconnaissance Orbiter odstartoval v roce 2005 a do dnešních dnů monitoruje povrch Marsu a změny počasí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na povrch Marsu sněží oxid uhličitý. Vědcům teorii potvrdila sonda

Hide picture