Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Na pultech je nové vydání kultovního Neuromancera

Redakce

Redakce

12. 11. 2010

Neuromancer, první román spisovatele Williama Gibsona, je někdy označován jako bible kyberpunku. Jeho čtvrté vydání do světa vypouští nakladatelství Laser-books  jako devětadvacátou knihu z řady Mistrovská díla science fiction.

Fakt, že román vychází v řadě, která má ve svém názvu slova dílo a navíc mistrovské, ukazuje, jak zásadní Gibsonova kniha je. Když se navíc vezmeme v úvahu, že je Neuromancer ověnčen několika cenami a že se v něm poprvé objevují slova kyberprostor, virtuální realita nebo umělá inteligence, je více než zřejmé, že to není jen tak nějaká kniha, kterou si přečtete, a za půl roku nevíte, o čem to bylo.

William Gibson rozvinul své představy o budoucnosti do takové míry, že bez něj by fantastická literatura dneška jen stěží vypadala tak, jak vypadá. Jak by asi dneska vypadal internet a jak by se jmenoval neméně kultovní film Matrix, kdyby jeden z nejdůležitějších autorů kyberpunku takto neoznačil svůj virtuální svět. Možná stejně, ale možná trochu jinak.

Navíc se dočkáme nového překladu, kterého se po Ondřeji Neffovi ujal Josef Rauvolf. Nově přeložená se objeví celá volně navazující trilogie Sprawlu, do které Neuromacer patří. Znovu si tak budeme moci vychutnat celé vizionářské dílo s brilantním a bohatým Gibsonovým jazykem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na pultech je nové vydání kultovního Neuromancera

Hide picture