Menu
FANZINE.cz
Literatura

Nadaný Scott Lynch odrazil na nejistá Rudá moře pod rudými nebesy

Jan Nohovec

Jan Nohovec

20. 7. 2011

Scott Lynch: Rudá moře pod rudými nebesySpisovatel Scott Lynch vzal svého zlodějského poloantihrdinu na druhou dobrodružnou projížďku svým barvitým smyšleným světem. Tentokrát hrají hlavní roli piráti a hazardní hry.

Scott Lynch: Rudá moře pod rudými nebesy

Locke Lamora se bude muset naučit plavat Autor: Benjamin Carré

Ačkoli se Rudá moře pod rudou oblohou dají číst samostatně, přece jen patří do dosud neuzavřeného sedmidílného cyklu dobrodružných fantasy Páni parchanti. Ústředním hrdinou série je charismatický zloděj Locke Lamora, který se řídí heslem: Bohatým brát a chudým nedávat. Dokonalý taktik, improvizátor a herec se na počátku druhé knihy ocitá v novém městě Tal Verraru, kde se chystá obrat o peníze majitele obrovského kasina. Avšak autor nezůstane protagonistovi nic dlužen a vyšle ho místo toho na moře, do víru pirátského života. Žádný pořádný lup se nekoná, všude jen voda vzbouzející mořskou nemoc a lodě, které se Locke v životě nemůže naučit kormidlovat. To je pech, co?

Zatímco Benátkami inspirované město Camorr bylo dokonalou výchozí lokací pro sérii o inteligentním a nadprůměrně ambiciózním podfukáři Lockem Lamorovi, závěr prvního dílu Scottu Lynchovi znemožnil podívat se tam znovu. Hlavní hrdina tím pádem skončil v Tal Verarru, který osobité kouzlo povětšinou postrádá.

Valná většina děje se proto odehrává na moři, na vratkých palubách lodí, v šumícím plachtoví a temném zasmrádlém podpalubí, kde si hoví kočky pro štěstí – protože kočky jsou přece oblíbenkyně boha všech moří. Ačkoli se autor zcela jistě nedokázal vyhnout některým důležitým detailům námořnického života, Rudá moře pod rudými nebesy působí autenticky a atmosféra pirátské lodi na čtenáře jen dýchá.

Všema deseti pro. Ale jen s jednou zápletkou…

Druhý svazek Pánů parchantů v autorově tvorbě představuje jednoznačný krok kupředu. Příběh dokáže čtenáře okamžitě vtáhnout do děje, ne jako v případě úvodního dílu, kde bylo třeba na chvíli zatnout zuby. Lynchův jazyk je svižnější a moderní, břitké dialogy se nestydí za svůj místy vulgární slovník. Naopak, autorovy vyjadřovací prostředky přesně padnou hrdinům do úst, a tak se společně se spisovatelem vyvíjí i jeho postavy. Vztahy se utužují, navazují se nová přátelství a lásky, ale dochází i na soukromé krize a otevřená nepřátelství. Snad jen v emočně nejnabitějších chvilkách to spisovateli ještě občas ujede a hrdinové začínají přehrávat.

obálka Scott Lynch: Rudá moře pod rudými nebesy

Bohužel, společně s užitečnými dovednostmi se rozvíjí i Lynchovy nedostatky v čele s otřesnou skladbou děje, která měla původně působit důmyslně, ale ve výsledku vypadá spíše jako variace na Hrnečku, vař!, kde se nikdo neobtěžoval onu výtečnou kaši pořádně promíchat. Ani by tolik nevadilo, že kniha v polovině na chvíli ztrácí své našlápnuté tempo. Větší prohřešek lze najít už v první třetině: slibná úvodní dějová linka s kasinem, které se autor věnuje více než sto padesát stran a navíc ji vypráví ve dvou časových rovinách, je násilně uťata pirátskou zápletkou.

Autor sice má snahu v závěru dořešit oba příběhy, přestože spolu nic společného nemají, ale příliš se mu to nedaří. Ano, je to akční, zábavné a mnoha čtenářům u toho upadne čelist na zem, ale dynamickým závěrem dá Scott Lynch najevo, že u něj je cílem spíše cesta (tedy hopsání po pirátské palubě) než rozuzlení. Protože pofiderní logika jeho finále způsobí, že polovina scén celého románu ztratí smysl své existence.

Jedna příjemná, ale nejistá kniha

Americký spisovatel Scott Lynch se už v prvním díle Lži Lockeho Lamory vyprofiloval jako autor svižných knih, které nabízejí čarovné charaktery a natolik komplikované zápletky, aby ještě odpovídaly oddělení oddechových knih, ale už dokázaly vyvolávat vlny obdivu. Série Pánů parchantů zřejmě nebude rozsáhlý fantasy epos typu Martina, Eriksona nebo Tolkiena, ale to nevadí, protože i tak je její svět mezi řádky Lynchových dvou knih barvitý, zajímavý a plný míst, která ještě dlouho nebudou prozkoumána. Rudá moře pod rudými nebesy jsou dobrou a příjemnou kapitolou této série – jen by mohla být ještě lepší, kdyby se autor předem rozhodl, jakou to zápletku vlastně bude spřádat.

Název originálu: Red Seas under Red Skies
Český název: Rudá moře pod rudými nebesy
Autor: Scott Lynch
Překlad: Roman Tilcer
Obálka: Benjamin Carré
Rozměry: 130 x 200 mm
Vazba: brožovaná
Počet stran: 562
Vydal: Laser-books, Plzeň 2011
Doporučená cena: 389 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nadaný Scott Lynch odrazil na nejistá Rudá moře pod rudými nebesy

Hide picture