Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Nádherné bytosti dvojice Garciová & Stohlová vyprávějí o zrůdách na maloměstě

Redakce

Redakce

28. 3. 2011

První kniha série Kronika prokletých zaklínačů nazvaná Nádherné bytosti autorek Kami Garciové a Margaret Stohlové se blíží na pulty knihkupců. Může však v dnešní post Stmívání době paranormální romance přinést dospívajícím ještě něco nového? Může.

Ilustrace na obálce knihy Nádherné bytosti, autor: Diana Delevová

Gatlin. Malé jižanské americké městečko, kde se všichni znají, nikdo nemůže před maloměstskými drbnami ukrýt žádné tajemství a vybočení z řady se tvrdě trestá. To je svět Nádherných bytostí a Ethana Watea. Šestnáctiletý chlapec, který nedávno přišel o matku a se svým otcem se od té doby téměř nevídá, jen počítá dny, kdy z Gatlinu navždy odejde. Dva roky zbývající k maturitě, se ale v drsné realitě maloměsta podobají věčnosti v plamenech pekelných.

Než se objeví Lena. Dívka, která nechce být roztleskávačka, nechce mít na hlavě zářivou hřívu blond vlasů ani nosit v podpaždí titěrnou stříbrnou kabelečku jako královny školy. Vlastně se zdá, že ji maloměstské snobství úplně míjí. Ethanovi osvěží šedý život jako letní bouřka po dusném dni a nehodlá se jí jen tak vzdát. Jenže v cestě jejich štěstí nestojí jen předsudky a nevraživost snobských maloměšťáků, nýbrž i kletba, která Leninu rodinu sužuje už přes sto let. Ale láska dvou mladých lidí stačí k překonání jen jedné ze dvou hrozeb. Která to bude?

Románek pro dívky očima chlapce

Není to přelomové, průkopnické ani přespříliš originální, ale stále je docela netradiční použít chlapce a jeho hlavu jako výchozí bod pro romanci pro dívky. A Ethanova hlava neposkytuje jen svěží pohled na vztah dvou lidí, ale také nesporný cynismus a sarkasmus, kterým Ethan neváhá častovat každého kromě Leny.

Paranormálních fantasy pro mladistvé se dá v dnešní době najít neskutečné množství – Napořád, Mrazení, Zavržený, Akademie Evernight – ty všechny staví na páru složeném z bytostí, které by se párovat neměly. Není ale možné nepoužít ke srovnání velikána tohoto žánru – Stmívání. Stmívání jako fenomén totiž neoddiskutovatelně ovlivnilo všechny paranormální romance přicházející po něm.

Maloměsto, člověk a bytost s nadpřirozenými schopnostmi, schůzky na odlehlé louce. Nesnáze plynoucí z nerovného poměru sil obou partnerů, zejména na milostném poli (kdo by si nepamatoval, jak Edward Bellu málem rozdrtil na kašičku), nebo kvalitní rodinné zázemí na straně jedné a disfunkční rodina na straně druhé. To všechno Stmívání použilo a stejně tak to používají Nádherné bytosti. Až na to, že Nádherné bytosti mají něco, co Stmívání zoufale chybělo – černočerný humor.

Polovinu času stojí příběh na vztahu hlavních hrdinů, ale jakmile není Lena v dosahu, jsou to pro každého cynika žně. Ethan dostane prostor strefovat se do obyvatel městečka, do senility svých tří pratet v mnohém připomínajících tři čarodějnice z Hvězdného prachu (až na to, že to jsou dobré duše), nebo do zkostnatělých tradic a snobského způsobu života.

„Být v Gatlinu nemanželský dítě znamenalo to samý jako bejt komunista nebo ateista.“ (str. 92)

Autorky Kami Garciová a Margaret Stohlová se Ethanovým prostřednictví naprosto nevybíravě vyřádily i na americké posedlosti historií. Přesněji řečeno posedlosti oběma událostmi, které americká historie čítá – válkou za nezávislost a občanskou válkou. Vytýkat se jim to nedá, přece jen USA příliš bohatou historii nemají, pokud nechtějí zabíhat do detailů zotročování a vyvražďování indiánů. Ethan si bere na paškál jižanskou hrdost v otázkách občanské války – ačkoli ji Jižané prohráli.

„Tohle bylo docela legrační, protože dámy jako paní Lincolnová se na tyhle prohlídky strojily do dobovejch šatů s korzetama, spodničkama a krajkama, ve kterejch vypadaly jako párky, co se derou ze střívek.“ (str. 422)

Největší událost roku, rekonstrukce bitvy o Medový vrch, se v mnohém podobá epizodě z Gilmorových děvčat, v níž ctihodní občané rekonstruují bitvu, k níž nedošlo, takže rekonstrukce sestává z toho, že celou noc stojí na mrazu a čekají na nepřítele.

Mluvit tak je jedna věc, vidět to na papíře druhá

Velmi zajímavě se překladatelka poprala s problémem jižanského přízvuku. Vytvořila prapodivnou směsici pražských voken a bílejch mraků s občasným přispěním severočeských výrazů jako například teďkonc. Zpočátku to rve uši i oči, protože slyšet ji a být konfrontován s takovou deformací češtiny na papíře, jsou dvě odlišné věci. Ale postupem času si i nejkonzervativnější lingvista zvykne, protože přízvuk k postavám patří a nádherně podtrhuje jejich pokrytectví, povrchnost a snobismus.

V záplavě paranormálních romancí pro dospívající patří Nádherné bytosti k těm nejkvalitnějším. Ať už to způsobuje černý humor hlavního hrdiny nebo satira, která se neštítí zobrazovat jak maloměsto, tak tragédie senility, Nádherné bytosti rozhodně stojí minimálně za pročtení ve vlaku nebo ve vaně. A pro dospívající dívky se možná právě rodí nový fenomén.

Název originálu: Beautiful Creatures
Český název: Kronika prokletých zaklínačů 1: Nádherné bytosti
Autorky: Kami Garciová & Margaret Stohlová
Překlad: Jana Jašová
Obálka: Diana Delevová
Počet stran: 512
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydal: Euromedia Group – Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nádherné bytosti dvojice Garciová & Stohlová vyprávějí o zrůdách na maloměstě

Hide picture