Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Nana Visitor a Jana Musilová, hvězdy seriálu Star Trek: Deep Space Nine

Redakce

Redakce

3. 9. 2010

V předchozích článcích o CzechTREKu jsem se zevrubně věnoval programu této zajímavé akce a jejímu organizátorovi. Dnes je čas představit hlavního hosty tohoto conu: slavnou americkou herečku Nanu Visitor a její neméně zajímavou dabérku Janu Musilovou.

Nana Visitor. Zdroj:Wikipedia.org

Letošní CzechTREK, jehož hlavní program odstartuje již tuto sobotu 4. září, se jako každý rok může pochlubit zajímavým zahraničním představitelem startrekové postavy. Tentokrát se můžete těšit na Nanu Visitor, představitelku atašé Bajoru – Kiry Nerys – ze seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Jaké zajímavosti se k této herečce a její postavě vztahují?

Nana Visitor se narodila v New Yorku 26. července 1957 (jako Nana Tuckerová) do rodiny brodwayského choreografa Roberta Tuckera a učitelky baletu Nénette Charisse. Vliv její umělecké rodiny, stejně jako zájem o herectví přivedly mladou Nanu ještě při studiu vysoké školy na divadelní prkna.

Později se Nana dokonce rozhodla nepokračovat ve studiu na Princetonské univerzitě, aby dala přednost profesionální herecké dráze na Brodwayi, kde debutovala ve vedlejší roli v roce 1970 v představení My One and Only (Můj drahý, můj jediný). V sedmdesátých letech dvacátého století se také poprvé prosadila jako televizní herečka v sitcomu. A v roce 1977 přišla první filmová role ve snímku Sentinel. To se již její dráha herečky rozjela naplno.

Vesmírná loď Deep Space Nine. Zdroj: Wikipedia.org

Po této úspěšné sérii se Nana začala nejen objevovat v hlavních rolích na Brodwayi, ale dostávala také stále více nabídek na účinkování v seriálech a filmech. Přestože stále nepatřila mezi megastar z „první ligy“, objevovala se v osmdesátých letech hned v několika dílech kultovních seriálů jako Hunter, McGyver, Matlock, Knight Rider a dalších. To již žila v Los Angeles a používala umělecké jméno Nana Visitor, které je převzaté ze starého rodinného jména z matčiny strany. Osudová nabídka role ve slavném sci-fi seriálu Star Trek měla teprve přijít.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let pokračovala ve svém angažmá na Brodwayi, ale zároveň hrála po boku Sandry Bullock v seriálu Podnikavá dívka, jakémsi pokračovateli stejnojmenného filmu. A to již přichází počátek devadesátých let a nabídka na účinkování v seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Role bývalé plukovnice Bajorské milice a současné zástupkyně Bajoru na vesmírné stanici Deep Space Nine – Kiry Nerys – byla pro Nanu jednou ze zásadních nejen proto, že šlo o jednu z klíčových postav tohoto seriálu.

CzechTREK 2010 na Topzine.cz

Herečka svou zřejmě nejslavnější roli zvládla s přehledem. Dnes některými diváky neprávem zatracovaný Deep Space Nine byl netradičně plný složité psychologie, mnoha osudových zvratů a vykreslení spousty mezilidských vztahů. Role v mládí nedobrovolně internované zajatkyně v uprchlickém táboře Singha, která se později stává bojovnicí Bajorského hnutí odporu, a dále diplomatkou na Deep Space Nine, nebyla příliš snadná. Nana ji přesto výborně zahrála, zvládla i komplikovaný vývoj postavy v průběhu celého natáčení.

Zajímavostí je, že se Nana touto rolí nejenom zapsala do povědomí diváků, ale stala se pro ni důležitou i v osobním životě. Při natáčení Deep Space Nine se totiž zamilovala do představitele doktora Juliana Bashira, herce súdánsko-anglického původu, Alexandra Siddiga, a otěhotněla. Ještě předtím, než se narodil syn, museli tvůrci seriálu tuto „nepříjemnost“ nějak vyřešit. Scénáristé se svého úkolu zhostili jednoduše – převedli těhotenství Kiry pod vymyšlenou záminkou na televizní obrazovky. Následné manželství Nany Visitor s Alexanderem Siddigem se bohužel v roce 2001 rozpadlo.

Jana Musilová. Zdroj: Osobní web herečky

Po ukončení natáčení seriálu Star Trek: Deep Space Nine si Nana zahrála ještě v několika dalších filmech a seriálech. Fanoušky sci-fi jistě zaujme, že se objevila jako hostující hvězda v seriálu Battlestar Galactica (epizoda Faith – Víra). Stále je aktivní herečkou, ale svou velkou roli Kiry Nerys zatím nepřekonala.

Ale pojďme se seznámit s českou dabérkou této populární startrekové postavy – Janou Musilovou. Tato rodačka ze Svitav je aktivní herečkou a zpěvačkou Městského divadla Brno, ale můžeme ji vidět i v seriálových a filmových rolích. Častěji pak slyšíme její hlas, který v dabingu propůjčuje zahraničním herečkám.

Protože je Jana Musilová vynikající šansoniérkou, často vystupuje v brněnském divadle jako herečka a zároveň zpěvačka v muzikálech. Připomeňme například role Anity ve West Side Story nebo Máří Magdalény v neméně úspěšném Jesus Christ Superstar.

Pokud Janu Musilovou neznáte z účinkování v divadle, možná jste ji viděli v televizních rolích seriálů Detektiv Tomsa, Četnické humoresky, Místo v životě a dalších. V současnosti se také objevuje jako moderátorka, například pro pořad Sama doma v České televizi.

Ale především si jistě Janu zapamatujete podle jejího výrazného a hezkého hlasu. Propůjčila ho například herečce Gillian Andersonové v mysteriózních Aktech X, ale i v dalších filmech, například Future Fantastic nebo Max a Kevin. Slyšeli jste ho však možná i v dalších filmech a seriálech, jako byly například Pobřežní hlídka, Dallas, Doktor z hor a samozřejmě Star Trek: Deep Space Nine. Obě herečky budou hosty CzechTREKU, který se bude konat v Praze tuto sobotu, 4. září 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nana Visitor a Jana Musilová, hvězdy seriálu Star Trek: Deep Space Nine

Hide picture