Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA hledá spolupracovníky na univerzitách. Vyvíjí miniaturní sondu

Petr Pešout

Petr Pešout

3. 4. 2013

Včera se na oficiálních stránkách NASA objevila informace o spolupráci mezi agenturou a americkými univerzitami. Ty se chtějí aktivně podílet na dalším rozvoji technologie Smallsat.

OBR: Ilustrace modulu Smallsat

Ilustrace miniaturní kosmické lodi Smallsat. Zdroj: nasa.gov

Miniaturní kosmická loď je zajímavou novinkou s širokým spektrem možností. Jedná se o malou sondu (Smallsat), jenž bude mít největší využití v oblastech, kam se jiné výzkumné přístroje nedostanou. Velikost pouhých 10 centimetrů umožní prozkoumat i ty nejmenší prostory. Stejně tak může sloužit jako jakýsi doprovod kosmické lodi při vypuštění na oběžnou dráhu. Nejde ovšem o plnohodnotnou náhradu lodí či satelitů, které se ve vesmíru pohybují.

Na vývoji se podílelo několik vysokých škol a univerzit. Ty mají v současné době zájem na Smallsatu dále pracovat a pomoci tak vědcům z NASA v jejím zdokonalování. Velkou výhodou je oproti klasickým modulům mnohem menší cena a rychlost výroby. Také mohou sloužit jako testovací přístroje ve specializované oblasti vědeckého výzkumu.

Jaké bude nakonec skutečné využití se dozvíme během několika příštích týdnů až měsíců. Již teď můžeme s jistotou říci, že NASA ve výzkumech opravdu nezahálí.

Zdroj: NASA

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA hledá spolupracovníky na univerzitách. Vyvíjí miniaturní sondu

Hide picture