Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA možná vybuduje základnu na asteroidu. Přitáhne si ho k Měsíci

Jan Kouba

Jan Kouba

14. 1. 2013

Lidská představivost nezná hranic. To, co by nenapadlo ani spisovatele sci-fi, možná uskuteční samotná NASA. Ta zvažuje, že si vybuduje základnu na asteroidu, ještě předtím ho ale musí někde chytnout.

Budou asteroidy novým domovem astronautům? Zdroj: NASA.gov

Budou asteroidy novým domovem astronautům? Zdroj: NASA.gov

Vědci z Caltechu nyní pracují na způsobu, jak dopravit pět set tun těžký asteroid na stabilní měsíční orbitu. Tam by se začalo s jeho těžbou a také s modifikací na vesmírnou stanici. Na zvládnutí takové impozantní akce bude potřeba robotická loď, která bude schopna dovést vesmírný objekt na patřičnou pozici.

Takto upravený asteroid by nemusel být jen základnou pro lidskou posádku, ale i centrem letů na Mars a do hlubin kosmu. Do práce už byly zapojeny týmy NASA i Institut pro rozpoznávání vesmírných hrozeb, který vytipuje kandidáty na kolonizaci.

Chcete více o kolonizování kosmu? Měsíční základna vznikne společným úsilím velmocí. Nejprve na orbitě

Pohnout balvanem o hmotnosti pět set tun není jen tak, proto se předpokládá, že samotné dopravení na cílové místo bude trvat minimálně šest let. Robotická loď bude poháněna solárním elektrickým pohonným systémem, který teoreticky dokáže asteroid řídit.

Výhoda asteroidu jako základny spočívá i v přirozené ochraně před kosmickým zářením a potenciální možnosti tvořit některá zařízení přímo ve vesmíru z místních zdrojů. Vědci chtějí program, který bude stát 2,6 miliardy dolarů, uskutečnit kolem roku 2025. Zdá se, že se vize Dead Space naplňuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA možná vybuduje základnu na asteroidu. Přitáhne si ho k Měsíci

Hide picture