×
FANZINE.cz

NASA našla nový hvězdný systém. Je to třetí nejbližší objekt ve vesmíru

FOTO: Hvězdy

Vědci objevili novou soustavu, na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby nebyla vzdálena jen 6,5 světelných let od Země, což ji zařadilo na místo třetího nejbližšího solárního systému.

FOTO: Soustava WISE
WISE 1049-5319 je třetí nejbližší objekt. Vědci však nevylučují, že jich bude mnohem více. Zdroj: NASA.gov

Sluneční soustava v souhvězdí Plachet, s kódovým označením WISE J104915.57-531906, byla objevena družicí WISE, která v letech 2010 až 2011 fotografovala oblohu a hledala exoplanety, transplutonské planetky i blízké sluneční soustavy.

WISE J104915.57-531906 je tvořena dvěma hnědými trpaslíky. Hnědí trpaslíci jsou doteď zahaleni tajemstvím, jedná se o objekty, které jsou aspoň 13x hmotnější než Jupiter a které místo vodíku spalují deuterium.

Povrchová teplota takových hnědých trpaslíků často nedosahuje více než pár desítek stupňů Celsia, což je činí pro naše přístroje prakticky neviditelnými, proto je jejich objevení vždy úspěch. Další zvláštností je, že někteří hnědí trpaslíci se složením atmosféry spíše podobají obřím planetám. Proto se o nich často hovoří jako o něčem na pomezí mezi hvězdou a planetou. Vědci věří, že je velká pravděpodobnost, že existují i mnohem bližší hnědí trpaslíci všude kolem nás, ale kvůli jejich špatné detekci je prostě nevidíme.

Nejbližším doposud známým objektem je trojhvězdí Alfa Centauri vzdálené pouhých 4,24 světelných let, následuje Barnardova hvězda vzdálená 5,96 světelných let a nyní WISE 1049-5319 se 6,5 světelnými lety obsadila místo po Wolf 359, který je vzdálen 7,78 světelných let a posunuje se tak na čtvrtou příčku.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..