×
FANZINE.cz

NASA objevila nový planetární systém s hvězdami podobnými Slunci

FOTO: Planeta Kepler-37b
Nově objevená planeta Kepler-37b. Zdroj: nasa.gov

Při probíhající misi Kepler z vesmírné agentury NASA byl objeven nový planetární systém. Nachází se v něm nejmenší planeta, která je o něco větší než Měsíc.

Nově objevená planeta Kepler-37b. Zdroj: nasa.gov

Seskupení bylo pojmenováno Kepler-37, nachází se v souhvězdí Lyry a je vzdáleno asi 210 světelných let od Země. Vědci z NASA v něm také objevili několik hvězd, které se velmi podobají Slunci. Nejmenší planeta Kepler-37b dosahuje zhruba třetinových rozměrů ve srovnání se Zemí. Je tedy menší než Merkur – nejmenší planeta Sluneční soustavy.

Cílem mise Kepler je najít planetu velikosti Země, případně i vodu v kapalném skupenství. Ta by se mohla nacházet na povrchu i v nitru některé z planet. V celém objeveném systému byly sice nalezeny některé shody s naší Sluneční soustavou, i přes to je ale velmi nepravděpodobné, že by se ve vesmíru nacházela věrná kopie.

Čtěte také: NASA připravuje průzkumnou misi s cílem detailně probádat planetu Jupiter

V planetárním uskupení našli vědci ještě 2 zajímavé planety. Kepler-37c je menší než Venuše a Kepler-37d je dvakrát větší než Země. Obě dvě sousedí s nejmenší planetou Kepler-37b, kolem které se dle vyjádření astronomů nenachází atmosféra. Nemůže se zde tedy nacházet život v nám známé podobě.

Více na oficiálních stránkách agentury NASA.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..