Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA objevila zbytky vybuchlé supernovy. Jsou jedny z nejmladších

Martin Kubal

Martin Kubal

19. 3. 2013

Pomocí satelitu SWIFT, který zkoumá rentgenové záření z centra naší galaxie, objevila NASA jedny z doposud nejmladších zbytků po výbuchu supernovy. Tato supernova vybuchla ve vzdálenosti 26 000 světelných let od nás, a to přibližně před 2 500 lety.

FOTO: Zbytky supernovy

Zbytky po výbuchu supernovy. Ilustrační foto Zdroj: NASA

Astronomové takto objevili už více než 300 zbytků supernov, ale tyto poslední se řadí mezi dvacet nejmladších. Předpokládá se, že v naší galaxii explodují asi dvě supernovy za století. Zkoumání jejich pozůstatků pomáhá v objasnění toho, jak se ve vesmíru šíří těžké prvky, které vznikají v jádrech hvězd.

Analýzou všech dat vědci zjistili, že se v ostatcích hvězdy nachází prvky jako neon, železo, síra a také křemík, které mají teplotu 28 milionů stupňů Celsia. Předpokládá se, že rázová vlna výbuchu této supernovy putuje vesmírem rychlostí 2,4 milionu km/h. Na tomto objevu se podílela také rentgenová observatoř Chandra a australská ATCA (Australia Telescope Compact Array), jejichž společné výsledky pozorování budou zveřejněny ve vědeckém časopise The Astrophysical Journal.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA objevila zbytky vybuchlé supernovy. Jsou jedny z nejmladších

Hide picture