Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA oslaví 40. výročí vypuštění orbitální kosmické stanice Skylab

Petr Pešout

Petr Pešout

9. 5. 2013

V pondělí 13. května 2013 se sejdou astronauti, vědci a vedoucí pracovníci agentury NASA, aby oslavili 40. výročí modulu Skylab.

FOTO: Skylab

Skylab byl vůbec první kosmickou stanicí, která se dostala na naši oběžnou dráhu. Zdroj: nasa.gov

Ten byl vypuštěn 14. května 1973 a umožňoval dlouhodobou, efektivní práci ve vesmíru. Jednalo se o přínos v oblasti mikrogravitace a vědeckých výzkumů s ní spojených. Celkově se na Skylabu vystřídaly tři posádky, které se po dobu 6 let provozu staraly o plynulý chod stanice a nové objevy.

Otevřená diskuse při příležitosti oslav začne v 14:30 východoamerického času (18:30 u nás) v sále James Webb ve Washingtonu. Akce se bude vysílat živě na NASA TV a internetových stránkách agentury. Zúčastnit by se mělo několik předních pracovníků a vědců, kteří budou k dispozici všem přítomným médiím. Objeví se tu například Owen Garriott, pilot a vědecký pracovník lodi Skylab 3. Dále Kevin Ford, velitel Mezinárodní kosmické stanice ISS, Expedice 34. Jako posledního jmenujme třeba ředitele Space Life a výzkumníka v oblasti fyzikálních věd Marshalla Porterfielda.

Všechna média, která mají zájem o účast na této akci, se musí telefonicky zaregistrovat nejpozději do 13. května 12:00. V případě, že se někdo bude chtít během programu na cokoli zeptat, ale nebude moct být přítomen, může klást otázky prostřednictvím Twitteru nebo Google+.

Kompletní seznam odborníků, které na akci uvidíte, včetně dalších informací, je k dispozici zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA oslaví 40. výročí vypuštění orbitální kosmické stanice Skylab

Hide picture