Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA oznámila nový program pro Mars. Chce být stále jedničkou v průzkumu

Jan Perlík

Jan Perlík

11. 12. 2012

V návaznosti na úspěch Curiosity, oznámila společnost NASA zabývající se vědeckými výzkumy a celkově vesmírem, robustní program Mars na několik let.

FOTO: NASA - zkoumá planetu Mars

NASA plánuje v roce 2030 poslat lidi na Mars. Potřebuje k tomu řadu průzkumů. Zdroj: nasa.gov

Součástí plánu je i sestavení nového roveru pro využití v roce 2020. Toto oznámení potvrzuje závazek agentury k programu průzkumu, který splňuje národní vědecké a lidské cíle průzkumu v USA. „Administrativa prezidenta USA Baracka Obamy je vysoce odhodlána k robustnímu programu průzkumu na planetě Mars,“ řekl Charles Bolden z NASA.

„S touto další misí zajistíme, že USA zůstane světovou jedničkou v oblasti průzkumu na Marsu, přičemž vše považujeme za významný krok směrem k odletu lidí v roce 2030 na Mars,“ dodává. Plánované portfolio zahrnuje Curiosity a příležitostné rovery. V roce 2013 je naplánované spuštění z atmosféry Marsu ke studiu horní atmosféry, dále do nitra Marsu.

V roce 2018 má být zahájeno vybudování nového robotického roveru, který bude spuštěn na Mars v roce 2020, kdy je naplánován důležitý krok směrem k vysoce prioritním vědeckým cílům a výzvě od prezidenta k zasílání lidí na oběžnou dráhu Marsu v roce 2030.

O dva roky dříve, v roce 2016, čeká rover celkem sedm misí, které se budou týkat dalšího zkoumání a studování planety Mars, jakožto souseda Země.

Nepřehlédněte: V NASA staví jadernou zbraň. Inspirovali se filmem Armageddon

Vývoj a design budoucího roveru bude vycházet z Mars Science Laboratory (zkráceně MSL) architektury, která byla úspěšně provedena u Curiosity v létě. Tím bude zajištěno nízké riziko u služební cesty robotického přístroje, který nepřestane být stále velmi schopným roverem s prokázaným přistáním.

Mise bude představovat důležitou součást širokého portfolia průzkumných misí na Marsu ve vývoji pro nadcházející desetiletí. „Mars program změnil sedm minut hrůzy při přistání roveru Curiosity v sedm let nových inovací,“ řekl astronaut John Grunsfeld.

„Koncepce této mise zapadá do stávajícího a předpokládaného rozpočtu průzkumu Marsu, dále zaznamenává vzrušující objevy s roverem Curiosity a využívá příznivého startu k novému roveru Opportunity (příležitost).“

Celkový plán vejde do pětiletého rozpočtového plánu v prezidentově fiskálním roce 2013 a je závislý na budoucí příděly. Bude také zahrnovat možnosti pro infuzi nových schopností vyvinutých prostřednictvím investic NASA Technology, Human Exploration, Operations Mission Directorate a příspěvků od mezinárodních partnerů.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA oznámila nový program pro Mars. Chce být stále jedničkou v průzkumu

Hide picture