Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA potvrdila navrtání Marsu. Stalo se tak poprvé v historii lidstva

Petr Pešout

Petr Pešout

25. 2. 2013

Nedávno jsme vás na našem webu informovali o odebrání vzorku z planety Mars. NASA před pár dny předběžně potvrdila, že plán je úspěšně plněn a vzorky se podařilo získat.

FOTO: Mars

Čtvrtá planeta nejblíže ke Slunci bude ještě dlouho středem pozornosti.
Zdroj: nasa.gov

Mise s názvem Mars Curiosity měla za úkol odebrat detailní vzorek skály z Marsu a dále ho zkoumat. Díra 6,4 cm široká a 1,6 cm hluboká byla prvním navrtáním cizí planety, v historii se nic podobného nepodařilo a můžeme tak mluvit o důležitém milníku.

Na oficiálních stránkách agentury NASA se 20. února objevila nová informace o úspěchu a pokroku. Na vědecké pracoviště Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii byly doručeny obrázky, které potvrzují získání vzorku vnitřku skály z druhé nejmenší planety sluneční soustavy. Odvrtaný prášek bude nadále zkoumán, měl by určit vlhkost zdejšího prostředí a s tím spojenou možnost existence života právě na Marsu.

Nepřehlédněte: Čech před 40 lety objevil kometu století. Vědci se díky ní hodně naučili

Systémový inženýr NASA Scott McCloskey se k úspěchu vyjádřil v tom smyslu, že mnozí lidé pracují kvůli takovému okamžiku roky. „Konečné potvrzení úspěšného vrtání je skutečně potěšující nejen pro mne, ale celý náš vědecký tým,“ dodal.

Náš článek o zkoumání Marsu je k přečtení zde. Další informace najdete na oficiálním webu NASA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA potvrdila navrtání Marsu. Stalo se tak poprvé v historii lidstva

Hide picture