×
FANZINE.cz

NASA potvrdila TESS, nástupce satelitu Kepler. Vypustí jej v roce 2017

FOTO: Keplerův teleskop

V pátek 5. dubna NASA oznámila, že bude 200 miliony dolarů financovat projekt TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) od univerzity MIT. Jeho start je plánován na rok 2017. 

Keplerovu teleskopu končí mise v roce 2016. Zdroj: NASA

TESS má stejně jako satelit Kepler hledat exoplanety, které prochází před svou mateřskou hvězdou. Kepler, který od svého vypuštění v roce 2009 do ledna letošního roku zachytil 2 740 exoplanet, dokáže sledovat jen 0,28 % celé oblohy. TESS má za dva roky pomocí šesti teleskopů zmapovat celou oblohu.

Jeho úkolem bude pomocí fotoaparátů s celkovým rozlišením 192 megapixelů zmapovat nejbližší hvězdy v galaxii, které mohou hostit planety v obyvatelné zóně. Má tak přispět k možnému nalezení planety, na které by se mohla nacházet voda v tekutém skupenství. Také by měl potvrdit hypotézu, že jen v naší galaxii se nachází na 100 miliard exoplanet.

NASA uvolnila 200 milionů dolarů ze svého rozpočtu na projekt TESS, který byl od svého uvedení v roce 2011 sponzorován také Googlem. TESS má nahradit satelit Kepler, kterému byla nedávno mise prodloužena do roku 2016.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..