Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA potvrdila TESS, nástupce satelitu Kepler. Vypustí jej v roce 2017

Martin Kubal

Martin Kubal

9. 4. 2013

V pátek 5. dubna NASA oznámila, že bude 200 miliony dolarů financovat projekt TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) od univerzity MIT. Jeho start je plánován na rok 2017. 

FOTO: Keplerův teleskop

Keplerovu teleskopu končí mise v roce 2016. Zdroj: NASA

TESS má stejně jako satelit Kepler hledat exoplanety, které prochází před svou mateřskou hvězdou. Kepler, který od svého vypuštění v roce 2009 do ledna letošního roku zachytil 2 740 exoplanet, dokáže sledovat jen 0,28 % celé oblohy. TESS má za dva roky pomocí šesti teleskopů zmapovat celou oblohu.

Jeho úkolem bude pomocí fotoaparátů s celkovým rozlišením 192 megapixelů zmapovat nejbližší hvězdy v galaxii, které mohou hostit planety v obyvatelné zóně. Má tak přispět k možnému nalezení planety, na které by se mohla nacházet voda v tekutém skupenství. Také by měl potvrdit hypotézu, že jen v naší galaxii se nachází na 100 miliard exoplanet.

NASA uvolnila 200 milionů dolarů ze svého rozpočtu na projekt TESS, který byl od svého uvedení v roce 2011 sponzorován také Googlem. TESS má nahradit satelit Kepler, kterému byla nedávno mise prodloužena do roku 2016.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA potvrdila TESS, nástupce satelitu Kepler. Vypustí jej v roce 2017

Hide picture