Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA uveřejnila snímky z družic zachycující vegetační oblasti

Petr Pešout

Petr Pešout

29. 6. 2013

Od 19. června 2013 si můžete na webových stránkách nasa.gov prohlédnout snímky z družic, které mají za úkol monitorovat celou planetu a velikost vegetačních ploch.

OBR: Vegetační pokrytí planety

Na snímku jsou jasně patrné rozdíly mezi kontinenty. Zdroj: nasa.gov

Obrázky pořídila družice Suomi JE za dobu jednoho roku. Na snímku je patrné rozložení vegetačních oblastí po celém světě, přičemž si můžeme všimnout poměrně velkých rozdílů na jednotlivých kontinentech. V Severní i Jižní Americe je zelení pokryta velká část území, naproti tomu na severu Afriky a ve středu Asie se nacházejí především pouště a vegetace zde není prakticky žádná. Evropa je na tom velmi dobře, lehce zaostává pouze Španělsko a východní státy.

Družice, jež pravidelně monitoruje naši planetu, má za úkol mimo jiné také monitorovat životní prostředí nebo pracovat s modely předpovědí počasí. Modul je vybaven čidlem, které sleduje například růst rostlin, vegetační pokrytí nebo produkci biomasy (většinu informací získává ze satelitů). Zároveň je schopen zaměřit infračervené oblasti.

Suomi NPP (National Polar Parking) označuje partnerství mezi agenturou NASA a Národní oceánskou a atmosférickou administrací.

Na stránkách NASA je k dispozici několik snímků zachycujících povrch naší planety z hlediska vegetačního pokrytí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA uveřejnila snímky z družic zachycující vegetační oblasti

Hide picture