Menu
FANZINE.cz
Technologie

Nový Rover bude šplhat na rovník Marsu poháněn jaderným pohonem

Jan Kouba

Jan Kouba

11. 8. 2011

FOTO: Mars RoverUž se zdálo, že se na Mars dlouhou dobu nepodíváme. To změnilo rozhodnutí NASA, která minulý pátek oznámila, že se nový Rover podívá k téměř samému rovníku Marsu.

FOTO: Mars Rover

Mars Rover. Zdroj: NASA

Nové vozítko o velikosti malého SUV, The Mars Science Laboratory, bude poháněno jaderným reaktorem na rozdíl od předešlých roverů, které byly poháněné solární energií. Bude také mnohem větší a těžší, to mu dovolí s sebou nést větší množství vybavení a obstát proti brutálním povětrnostním podmínkám, které na Marsu panují.

Cílem bude kráter Gale, ve kterém se tyčí hora, jež chtějí vědci zdolat. Pracovníci NASA říkají, že je to nejvyšší hora v naší Sluneční soustavě, na kterou se lze vyšplhat.

Milujete Vesmír? Planeta Neptun se stala teprve před rokem poslední planetou Sluneční soustavy!

NASA již zmapovala 100 možných míst přistání, ta se pak zúžila na čtyři finalisty. Konečné rozhodnutí proběhlo trochu méně vědecky, vědci prostě vybrali to, které cítili, že bude nejlepší. Jedná se o místo, které bylo v minulosti omíláno vodou.

FOTO: Povrch Marsu

Povrch Marsu není tak rudý, jak se dříve myslelo. Zdroj: NASA

Mise je naplánována na dobu po Díkuvzdání, Mars Science Laboratory dorazí na Mars následujícího srpna. Marsovské SUV se pak vydá na dvouroční výšlap.NASA opravdu nejde pouze o zdolání hodně vysoké hory. Od cesty si slibuje, že zdokumentuje rozdílné geologické vrstvy, které budou na hoře přítomné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový Rover bude šplhat na rovník Marsu poháněn jaderným pohonem

Hide picture