Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA vyslala speciálně upravené letadlo prozkoumat Aljašku a Arktidu

Petr Pešout

Petr Pešout

12. 6. 2013

Vědec a výzkumník agentury NASA Charles Miller měl tu možnost sedět ve speciálně upraveném aeroplánu, který křižoval vzdušné prostory v oblasti Aljašky a Arktidy.

FOTO: Letoun U.S.ARMY

Právě tímto letounem se posádka vypravila do zmrzlých oblastí. Zdroj: nasa.gov

V Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii zkoumají v současné době snímky pořízené z letadla. To pro potřeby NASA zapůjčila americká armáda. Na fotkách je zachycena bílá tundra a permafrost. Zkoumání míst, jako je právě Arktida, má zásadní vliv na pochopení globálního klimatu. Právě tyto části světa nám pomohou lépe porozumět mnoha dějům, jež se v přírodě vyskytují. Na Arktidě jsou rychlejší změny klimatu než v ostatních částech světa, a i proto je pro vědce tak zajímavá.

Celý tým, který se nacházel v letounu NASA C-23 Sherpa, měl mimo jiné za úkol měřit výskyt skleníkových plynů (emisí), oxidu uhličitého a metanu. Konkrétně tyto tři látky jsou vodítkem do budoucna, kdy se s jejich pomocí lépe přizpůsobíme klimatu Země.

Charles Miller, jeden ze členů posádky, již několik let monitoruje výskyt uhlíku právě v arktických oblastech. Zaměřuje se také například na atmosférickou chemii a fotochemii nebo molekulární spektroskopii. Jedná se o velice zkušeného chemika, který pracuje v americké agentuře již několik let. Je nositelem dvou titulů, oba jsou z univerzit zaměřených na chemii.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA vyslala speciálně upravené letadlo prozkoumat Aljašku a Arktidu

Hide picture