Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA zkoumá půdní vzorky z Marsu. Hledá podmínky vhodné pro život

Jan Perlík

Jan Perlík

5. 12. 2012

Speciálně sestrojené robotické automatické vozidlo, které dostalo název Mars rover Curiosity, využilo širokou škálu svých nástrojů k tomu, aby získalo z planety Mars půdní vzorky. Vzorky půdy momentálně NASA podrobně zkoumá.

FOTO: Místa sebrání vzorků přístrojem Curiosity

Detailní pohled na třetí a čtvrtý ďolík, vzniklé po sebrání vzorků ke zkoumání. Zdroj: nasa.gov

Vzorek, jenž obsahuje vodu, chlór, síru a mimo jiné i další látky, byl přístrojem doručen do analytické laboratoře uvnitř roveru. Detekce látek v počáteční fázi celé mise jasně demonstruje, že laboratoř je plně schopna analyzovat různorodé vzorky půdy a hornin v průběhu příštích dvou let.

Vědci si tedy ověřili funkčnost a schopnost instrumentů, které jsou součástí roveru. Specifický půdní vzorek pocházel z driftu navátého prachu a písku a získal název Rocknest. Místo leží na ploché části Gale kráteru.

Čtěte také: Slunce se blíží k vrcholu svého cyklu. Maxima dosáhne příští rok

Laboratoř vozidla zahrnuje nejen soupravu pro analýzu vzorků na Marsu (SAM), ale také chemické a mineralogické nástroje (CHEMIN). SAM používá tři metody pro analýzu plynů, které vznikají ze zaprášeného písku, když se zahřívá. Jedna třída látek kontroly SAM je pro organické sloučeniny, neboli uhlík obsahující jiné chemické látky, které mohou dopomoci vzniku života.

„V této fázi nemáme definitivní zjištění organických látek na Marsu, budeme se je však snažit hledat v různých prostředích kráteru Gale,“ řekl Paul Mahaffy z NASA. Kamera na rameni roveru potvrdila, že Rocknest má chemické složení prvků a texturní vzhled podobný. Tuhle podobnost už dříve odhalila průzkumná vozidla Mars Pathfinder s názvy Spirit a Opportunity.

Tým vybral tohle místo pro první vzorky z toho důvodu, že má jemné částice písku, které jsou vhodné pro čištění vnitřních povrchů obvyklých pro zacházení se vzorkem. CHEMIN při zkoumání vzorků zjistilo složení obsahující asi polovinu běžných sopečných materiálů a krystalický materiálu, jako je sklo.

FOTO: Mars rover Curiosity - bližší informace o sebrání vzorků

Pohled na místa, kde byly vzorky sebrány. Šipka Rocknest značí, kde se nachází hlavní cíl vědecké mise, uskutečněné přístrojem rover Curiosity. Zdroj: nasa.gov

SAM přidal informace o přítomných složkách v mnohem nižších koncentrací a přibližnému poměru izotopů. Izotopy jsou různé formy téhož prvku a mohou poskytnout vodítko k změnám životního prostředí. Ačkoliv SAM zjistila přítomnost vody, neznamená to, že drift, ze kterého je vzorek, byl mokrý.

Čtěte také: RECENZE: Far Cry 3 je vyvrcholení celé série. Neuvěřitelně otevřený svět čistokrevné akci prospívá

Molekuly vody byly vázané na zrnkách písku, nebo prachu, což není neobvyklé, ale zjištěné množství bylo větší, než se očekávalo. SAM také pokusně identifikoval kyslík a chlór ve složenině zvané chloristan. Je to relativní chemická sloučenina, která byla dříve zjištěná v arktické půdě na Marsu pomocí Phoenix Lander (robotický přístroj použitý při misi v roce 2008).

Chlór je původem z Marsu, ale je možné, že uhlík je ze Země. „Použili jsme téměř každou část našeho vědeckého nákladu při analyzování tohoto driftu,“ řekl vědecký pracovník projektu Curiosity John Grotzinger z Kalifornského institutu technologie v Pasadeně. „Množství přístrojů je pro nás významným příslibem pro použití u cíle celé vědecké mise na hoře Sharp.“

Robotický přístroj Curiosity byl sestaven 26. listopadu roku 2011 a váží 900 kilogramů. Vědecká laboratoř NASA jej používá pro zjištění, jestli v kráteru nemohlo někdy být obyvatelné prostředí pro mikroby. Mise na horu Sharp započala 5. srpna tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA zkoumá půdní vzorky z Marsu. Hledá podmínky vhodné pro život

Hide picture