Menu
FANZINE.cz

Návrat z Podzemí není vůbec snadný. Hlína už čtenáři leze všemi otvory

Redakce

Redakce

22. 3. 2011

Série o podzemním světě je považována za světový bestseller a své příznivce si už našla i v naší zemi. Ve čtvrtém díle této ságy plné zeminy jde Willovi Burrowsovi opět o život. Jak jinak? Kdyby mu o něj nešlo, přišli by Roderick Gordon a Brian Williams o velice lukrativní živnost. 

FOTO: Mr. Paper

Je k relaxaci lepší Harry Potter, nebo Will Burrows?   Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Ve čtvrtém díle série Podzemí Willa pronásledují nebezpeční Styxové, kteří se snaží získat zpět smrtící virus, a nezdá se, že by to chtěli jen tak pustit z hlavy. Zatímco se Willův přítel Drake připravuje na bitvu se Styxy na povrchu, Will běží o život v podzemí.

Roderick Gordon a Brian Williams se urputně snaží nadělit čtenáři pořádnou porci zábavy plnou dějových zvratů. Nakolik se jim to daří, je sporné. Své řemeslo zvládají obstojně, v knize se najdou poměrně čtivé pasáže, na druhou stranu ale děj nemá sečtělého fanouška fantasy čím překvapit. Z Návratu z Podzemí přímo čiší tísnivá atmosféra strachu, jíž chybí adekvátní odlehčení – vše se bere jaksi příliš vážně na to, že by mělo jít o knížku pro mládež.

Hrdinové zde opět řeší problémy, které by příslušely spíše starší generaci. Při čtení mívá člověk dokonce pocit, že se náctiletí chovají mnohem dospěleji než samotní dospělí. Nedotažená psychologie postav se dá považovat za největší mínus celé knihy. Možná to je právě ten důvod, proč se Will nikdy nestane Harrym Potterem (s nímž je srovnáván tak často, že se prostě musí jednat o reklamní trik), Chester nebude Ronem a odvážná Elliott Hermionou.

Tento nedostatek částečně vyvažuje zajímavé prostředí. Dvojice autorů neustále srší novými nápady a rozšiřuje svůj temný svět o další fascinující zákoutí. Tentokrát je to samotný střed Země, svět bizarních živočichů a starověkých pyramid. Otázkou zůstává, jestli se toho čtenář brzy nepřejí a nezatouží po troše obyčejného čerstvého vzduchu.

Obálka Davida Wyatta neurazí ani nenadchne, prostě taková podzemní klasika, zato autorské ilustrace uvnitř jsou více než půvabné. Škoda jen, že je jich v knize tak málo a příběh tolik přípomíná scénář k nějaké počítačové hře.

Čtenáři, kterému se líbily předchozí tři díly a na styl Gordona a Williamse si zvykl, se dozajista bude líbit i tenhle. Pokud se však v sérii zklamal, Návrat z Podzemí ho o její kvalitě nepřesvědčí. Konec zůstává do jisté míry otevřený a již teď se mluví o jednom nebo o dvou pokračováních. Fanoušci Podzemí se mohou těšit také na chystaný snímek.

Název originálu: Closer
Český název: Návrat z Podzemí
Autoři: Roderick Gordon a Brian Williams
Obálka: David Wyatt
Překlad:  Zdík Dušek
Počet stran: 358
Vazba: vázaná
Rozměry: 152 x 228 mm
Vydal: Fragment, Praha 2010
Doporučená cena: 348 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Návrat z Podzemí není vůbec snadný. Hlína už čtenáři leze všemi otvory

Hide picture