Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nebojte se tmy, ale neoriginality filmařů! Do kin jde nový horor od del Tora

Redakce

Redakce

14. 9. 2011

Foto: dont-be-distributorKdo se bojí tmy, nesmí do kina! Nejen proto, že se při promítání obvykle zhasíná, ale proto, že do něj přichází nové hororové dílko Nebojte se tmy.

Foto: dont-be-distributor

Bojíte se?, Zdroj: distributor filmu

Nový horor debutujícího režiséra Troye Nixeyho, kreslíře a autora několika komiksů, je remakem televizní inscenace z roku 1973. Když něco děláte po někom znova, chce to ale notnou dávku originality, jinak ta práce ztrácí smysl. A i když je Nixeyho nové pojetí opepřené novodobými zvláštními efekty, příběh, i bez existence původního ztvárnění, je jeden z mnoha.

Rodina poskládaná z tatínka, jeho malé dcerky a mladé přítelkyně se nastěhuje do domu s tmavým sklepem, kde se dějí podivné věci… Nixey ve svém prvním filmovém pokusu evidentně nesázel na originalitu, ale zřejmě na nostalgické vzpomínky.

Protože, jak sám v jednom rozhovoru zmínil, laskavý divák se při sledování Nebojte se tmy musí rozpomenout na vlastní dětské sklepní běsy. A na ty, kteří z toho už přeci jen definitivně vyrostli, to zkouší s roztomilostí hlavní dětské hrdinky nebo s naivní představou o zajímavosti vztahu nevlastní matka-dcera. To už tu ale přeci bylo tolikrát!

Foto: katie-bailee-youtube

Katie Holmes a Bailee Madison, Zdroj: youtube.com

Hlavním tahákem na tuhle novou thriller-hororovou veselici by mohla být Katie Holmes, kterou diváci znají zejména jako roztomilou Joey Potterovou, dobyvatelku srdce seriálového idola snad všech puberťaček devadesátých let – Dawsona (seriál Dawsonův svět). Dalším magnetem by pro někoho možná mohl být i Guy Pearce (L.A. – Přísně tajné, Memento) který ztvárnil hlavní mužskou roli. Ne nezajímavé je ale jméno hlavního producenta filmu: Guillermo del Toro, například režisér Hellboye.

Očima Šárky Prágrové: Pro Katie Holmes je to vůbec první příležitost zahrát si v hororu. A z této role je přímo nadšená. Ačkoli v hororu nikdy nehrála, tento žánr má rozhodně v oblibě. Miluje prý klasický horor jako například Rosemary má děťátkoVymítač ďábla, nebo Osvícení od režiséra Stanleyho Kubricka. Na newyorské premiéře Nebojte se tmy řekla, že inspiraci pro svou roli čerpala hlavně ze sebe samé jakožto z matky dítěte. Jejími slovy film odhaluje jakousi sílu matky, kterou nedokázala plně pochopit, dokud se sama matkou nestala. „Je to prostě instinkt bojovat za každou cenu za své dítě,“ dodala.

Pozornost diváka by se také měla s napětím upnout na hvězdičku Bailee Madison, která v Nebojte se tmy hraje dceru Guye Pearce.  Teprve jedenáctiletá Bailee má za sebou už poměrně bohatou hereckou zkušenost, a to vcelku úspěšnou (Conviction, Bratři). O téhle slečně určitě ještě uslyšíme. A díky bohu za ty dary! Poslední dobou je totiž v kinech i v televizi trochu přefanningováno a přebreslinováno.

Milovníci klasických hororových příběhů si možná přijdou na své. Osobně si ale tenhle nový film asi nechám ujít. Nechám-li na sebe totiž někoho bafnout zpoza rohu, bude to mít pro můj organismus pravděpodobně stejně šokující účinek a já ušetřím čas i peníze.

Nebojte se tmy (Don’t Be Afraid of the Dark)

Horor/Thriller
USA/Austrálie, 2011

Režie: Troy Nixey
Hrají: Guy Pearce, Katie Holmes, Bailee Madison, Jack Thompson, Julia Blake, Alan Dále

Premiéra v ČR: 15. září 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nebojte se tmy, ale neoriginality filmařů! Do kin jde nový horor od del Tora

Hide picture