×
FANZINE.cz

Nečekaně zemřel Pavel Medek, překladatel Harryho Pottera

FOTO: Harry Potter 6
Zemřel Pavel Medek, překladatel Harryho Pottera. Zdroj: obálka knihy

V úterních ranních hodinách zemřel překladatel Pavel Medek, významná osobnost literární fantastiky. Z angličtiny přeložil více než sto knižních titulů. Proslavil se zejména znamenitými překlady série o Harry Potterovi, na které spolupracoval se svým bratrem bratrem.

FOTO: Harry Potter 6
Zemřel Pavel Medek, překladatel Harryho Pottera. Zdroj: obálka knihy

Pavel Medek se narodil 3. ledna 1952. Zemřel 2.února 2015 ve věku 63 let. Byl vášnivý čtenář a měl v oblibě fantasy literaturu, ale také detektivní příběhy.

Zaměřil se například na dílo klasika americké drsné detektivní školy, Raymonda Chandlera (sbírka povídek Vyděrači nestřílejí).

Nejvíce se však proslavil překlady třetího, pátého, šestého a sedmého dílu cyklu o čarodějovi Harry Potterovi J. K. Rowlingové. Ostatní tři díly série převedl do češtiny jeho bratr, Vladimír Medek.

Dalšími jeho díly byly adaptace knih klasiků fantastického žánru jako je Robert A. Heinlein (Dveře do léta), Zakletá od Poula Andersona či romány Henry Kuttnera nebo Roberta Blocha a mnoha dalších.

Jedním z jeho posledních prací byl překlad povídky Tufova dobrodružství od George R. R. Martina.

Pavel Medek sám napsal několik desítek knih. Jeho posledním vydaným dílem bude výběr z povídek časopisu Black Mask: To nejlepší z Black Mask.

Mimo jiné spolupracoval s televizí a podílel se tak na překladech několika seriálů.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..