Menu
FANZINE.cz
Technologie

Need for speed SHIFT: Návrat ke kořenům?

Redakce

Redakce

10. 3. 2010

NFS shift perexovkaHry mého dětství. Alespoň to se mi vybaví při myšlence na sérii Need for speed od společnosti Electronic Arts. Ovšem fanoušci této populární série při hraní posledních několika dílů v lepším případě skřípali zuby. Celková úroveň přinejmenším stagnovala a to měl změnit nejnovější díl, NFS Shift. Jak moc se toto zmrtvýchvstání podařilo, se vám pokusí přiblížit následující recenze.

Zdroj: Distributor

Zdroj: Electronic Arts

Jak bylo řečeno, v několika minulých dílech série se tvůrci snažili skloubit závodní hru, honičky se strážci zákona nebo četný tunning a zároveň přístupnost pro co nejširší skupinu hráčů. Jak to tak bývá, kdo chce příliš, nemá nakonec nic. Výsledkem byly díly nemastné a neslané, na což pochopitelně reagovala i hráčská komunita. V posledních dílech tuto neblahou bilanci nezachránila ani zlepšující se grafika. Proto se tvůrci rozhodli sérii NFS poněkud rozmělnit. Základní myšlenka, udělat závodní hru vesměs arkádovou tak, aby dovolila hráči držet nohu pořád na plynu, byla konfrontována se závodní koncepcí, jež bude moci svojí hratelností směle konkurovat i těm nejpropracovanějším simulátorům. Výsledkem jsou dvě různé hry: NFS Nitro (vychází jen pro konzole), která je určená pro nenáročné hráče, kteří si rádi pořádně zablbnout, a NFS Shift, coby prvotřídní závodní simulátor.

Zdroj: Distributor

Zdroj: Electronic Arts

Hra je koncipována jako smršť různých druhů závodů, ovšem všechny se odehrávají na závodních tratích. Co mě osobně nadchlo nejvíce, je Driver profile. Jde o herní prvek, který zaznamenává, jak jezdíte, a následně váš řidičský styl analyzuje. Na základě této analýzy se vám odemykají různá vozidla, různé levely a různé možnosti vylepšení aut. Největší přínos tohoto prvku ovšem shledávám při online hraní. Při něm se naskýtá možnost najít si jezdecky rovnocenné partnery a závodit s nimi.

Samozřejmostí zůstala velmi široká škála závodních strojů, ve které nechybí snad žádná pořádná kára, buchtolap či brutální žihadlo. Ano mluvím o velmi luxusně zpracovaných modelech Porsche, BMW, Ford, Audi a mnohých dalších. Pochopitelně jsou všechny licencované. Pokud k tomu připočtete zcela nový engine speciálně vyvinutý pro tuto hru,  o občasné vizuální orgasmy není nouze.

Zdroj: Distributor

Zdroj: Electronic Arts

Když jsem se dostal k licencím pořízeným pro účely této hry, měl bych se zmínit i o celé řadě licencovaných komponentů, kterými můžete svůj stroj vylepšit. Pokud jste se ale těšili na četné proměny zevnějšku, patrně vás zklamu. Ty jsou v Shiftech dost sporadické. Zato obrovský důraz je kladen na ladění jízdních vlastností auta. Regulování hmotnosti, zvyšování výkonu, brzdy, turbo, prostě všechno, na co si u reálného auta můžete vzpomenout.

Toto simulační pojetí se projevuje i v samotném závodění. Nejenže jsou fyzikální vlastnosti aut velice realistické a každé auto se chová specifickým způsobem, ale vývojáři se hodně vyblbli v oblasti prožívání jízdy. Skutečně gurmánský požitek hra nabízí v případě nějakého karambolu. Když to někam narvete, obraz se vám rozmlží a rozklepe. Pakliže se k tomu přidá skvělá zvuková kulisa, dojdete k závěru, že příště si to riskantní předjíždění dobře rozmyslíte. Na škodu přichází snad jen fakt, že tohoto prožitku pořádně dosáhnete pouze z pohledu řidiče. Pokud se rádi koukáte na celé auto (jako třeba já), nebo si oči rádi připevníte na přední nárazník, prožitek vcelku rapidně klesá.

Zdroj: Distributor

Zdroj: Electronic Arts

S klidem (a sluncem) v duši mohu říct, že do série Need for Speed po dlouhém čase hibernace zavítal budík s nálepkou Shift. Dvojkrok do různých stran se ukázal jako dobrá volba a po delší době jsem si mohl zahrát needy , jak je znám z dětských let.

Název: Need for Speed SHIFT
Výrobce: Slightly Mad Studios
Vydavatel: Electronic Arts
Vydavatel v ČR: Electronic Arts Czech
Multiplayer: ano
Doba hraní: 40 hodin
Doporučená cena: 999 kč
Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Need for speed SHIFT: Návrat ke kořenům?

Hide picture