Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nejbrutálnější filmové konce. Happy end se prostě nepovedl

Matouš Márai

Matouš Márai

10. 1. 2012

A žili šťastně až do smrti… Tak tentokrát ne! Mohutný výbuch, plakající blondýnka a muž vycházející z kouře – to už jsme viděli mnohokrát. Podívejte se pro jednou na filmy, kdy zběsilý plán na záchranu světa zkrátka nevyjde.

Věříte na šťastné konce?, Zdroj: distributor filmu

Znáte to: situace je bezvýchodná, ženu odnesli vetřelci, vrah už natahuje ruku nebo Frodo padá z útesu. Jenže se vždy hlavním hrdinům podaří nebezpečí odvrátit. A Frodo se taky vyškrábe zpátky na útes. Někdy to už začíná být poněkud okoukané.

Mezi neotřelými konci seriálů bezesporu vede seriál Krajní meze. Tady nikdy netušíte, jak příběh vlastně skončí, a to je dobře. U filmů je to přeci jen trochu těžší, protože stejně víme, že si Julia Roberts toho Richarda Gera vezme. Zde je několik výjimek z pravidla šťastných konců.

5. Memento (2000)

Christopher Nolan zkrátka ví, co dělá, a pokud ne, tak to dobře předstírá. Retrospektivně vyprávěný příběh o muži, který přišel o krátkodobou paměť, je jedním z nejlepších Nolanových děl. Originální scénář a překvapivý příběh není vše.

(SPOILER) Konec filmu, kdy hrdina zjistí, že se honí za ptákem ohnivákem, je přinejmenším překvapivý. Stejně jako rozhodnutí žít dál pro cíl, který byl už dávno naplněn. (KONEC SPOILERU)

4. Saw: Hra o přežití (2004)

Nízkorozpočtový hororový snímek, který se mnohonásobně zaplatil, zaujal diváky natolik, že se našel rozpočet na dalších šest dílů. Pravda, některé díly byly samoúčelným útokem na oběd ležící v žaludku, ale první díl skutečně šokoval nápaditostí.

(SPOILER) Jediní zklamaní byli ti, kdo očekávali dobrý konec. Ufiknutá haksna rozhodně nepotěší. (KONEC SPOILERU)

3. Requiem za sen (2000)

Drogy jsou špatné, že? Ovšem jak špatné mohou být, ukázal právě tento film. Nečekejte černý a odlehčený humor jako ve filmu Trainspotting, ale pouze černý příběh s ještě temnějším koncem. Daren Aronofsky se nám snaží říct, že na dobré konce bychom neměli spoléhat.

(SPOILER) Příběh několika různých lidí, kteří užívají drogy, končí různě – různě tragicky. Konec doprovází depresivní hudba, při níž se každá osoba schoulí do pozice plodu v děloze… (KONEC SPOILERU)

2. Planeta opic (1968)

Ztroskotat s kosmickou lodí není žádná radost. Když vašeho parťáka unesou mluvící opice, vede to k zamyšlení. Někdy se však osud nebo scenárista rozhodnou takříkajíc kopat do mrtvol. Původní film podle stejnojmenné novely od Pierra Boulleho je nezapomenutelným dystopickým snímkem.

Námět byl mnohokrát přepracován, naposledy minulý rok. Film má mnoho důvodů zanechat dojem, ale pravděpodobně to bude právě konec, který vám udělá nesmazatelný otisk do paměti.

1. Mlha (2007)

Na prvním místě se nemohl umístit jiný snímek. Ačkoliv na konci filmu nevidíme postapokalyptickou zemi nebo uříznutou nohu. Zde se dočkáme opravdového překvapení. Brutální scéna je začátek konce – překvapení, velké a surové.

Avšak konečné rozuzlení vás dostane do tranzu, kdy pravděpodobně budete mluvit pouze v samohláskách. Sci-fi příběh je adaptací stejnojmenného románu od Stephena Kinga.

Znáte lepší filmy se špatným koncem? Neváhejte je nám napsat do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejbrutálnější filmové konce. Happy end se prostě nepovedl

Hide picture