Menu
FANZINE.cz
Technologie

Nejčernější planeta vesmíru objevena. Pohlcuje dokonce světlo samotné

Jan Kouba

Jan Kouba

18. 8. 2011

Snímek pořízený z Hubbleova teleskopu

Američtí astronomové našli při zkoumání souhvězdí Draka sluneční soustavu, která hostí nejtemnější exoplanetu, jež je vůbec známa. Tato planeta dokazuje, že jsme v chápání kosmu teprve na začátku.

FOTO: Nibiru

Ilustrační foto. Zdroj:sxc.hu

V nejnovějším čísle britského časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vyšla zpráva, že američtí astronomové našli v souhvězdí Draka nejtmavší objekt ve vesmíru. Katalogové číslo mu dali TrES-2b.

Vesmír skrývá i další tajemství. Největší masa vody v kosmu objevena!

Tuto exoplanetu lze přirovnat velikostí k Jupiteru. Až na to, že Jupiter odráží 30 % světla, zatímco TrES-2b 1 %. To komentoval David Kipping z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysic slovy: „TrES-2b reflektuje světlo podstatně méně než černá akrylová barva, takže to je opravdu cizí svět.“

David Spiegel z Princetonské university dodává: „Není jasné, co je důvodem, že je planeta tak nezvykle tmavá, ale není zcela černá. Je dost žhavá, emituje slabé rudé záření, skoro jako žhnoucí popel nebo uhlí na elektrickém sporáku.“

Staňte se jedním z dalších galaktických pařanů. EVE Online hlásí nový rekord!

Její tmavost nevysvětlí ani vzdálenost od hvězdy, protože TrES-2b krouží kolem hvězdy jen pět milionů kilometrů daleko, což je 30x blíže než krouží Země kolem Slunce. Takto blízko hvězdě je povrch planety rozžhaven na více než 1000 stupňů Celsia. I přesto nezáří.

Teleskop Kepler při pozorování planety TrES-2b zaznamenal slabé kolísání světelnosti planety. Ta však kolísá pouze v rozsahu nepatrného 0,0006 %. To napovídá tomu, že planeta světlo pohlcuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejčernější planeta vesmíru objevena. Pohlcuje dokonce světlo samotné

Hide picture