Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nejhorších 7 otců ve sci-fi a fantasy filmech. Neváhají ani tasit meč

Simona Nyitrayová

Simona Nyitrayová

1. 12. 2011

Taky jste si někdy řekli: „Ach jo, ten můj táta, to je k zbláznění!“ Nebo: „Proč zrovna já musím mít tak přísného (autoritativního, dominantního atd.) otce?“ Holt otec je jenom jeden a dobře to ví i hrdinové sci-fi a fantasy filmů, kteří zápolí se stíny své rodiny.

Tenhle otec nemá ani zrovna nejlepší dceru, Zdroj: distributor filmu

Nejčastějšími zlými vlastnostmi filmových otců jsou zbabělost, nedostatek času, nepřítomnost, brždění rozvoje dítěte, krvežíznivost, podřízenost zlu, a dokonce i snaha zabít vlastní dítě. Kdopak je tím největším otcem-padouchem?

7. Charlie Swan – Twilight sága (2008 – 2012)

Dobře, dobře, souhlasím. Jde o velice diskutabilní postavu v tomto řebříčku. Ale každá fanynka Edwarda Cullena musí uznat, že otec, který zakazuje dceři scházet se svým přítelem, sem rozhodně patří. Aspoň na poslední místo.

6. Sam Parrish – Jumanji (1995)

Z pohledu malého Allana opravdu není majitel obuvnické fabriky vysněným tátou. Nemá na syna čas a zjevně mu záleží víc na penězích a prestiži. Chce ho taky poslat na elitní školu, což však Allan rázně odmítne. Až dospělost s sebou přinese poznání otcovy lásky a výhra ve velmi netradiční hře zase možnost napravit staré omyly. Slyšíte to dunění bubnů zpovzdálí?

5. Ray Ferrier – Válka světů (2005)

Zpočátku typická ukázka průměrného, neúspěšného, rozvedeného táty, který se v životě svých dětí objevuje sporadicky, a ony ho proto nemají moc v lásce. Ke cti mu ovšem slouží touha postarat se o ně a zlepšit vzájemné vztahy. Když jim následně zachrání život před zákeřnými mimozemšťany, není co dodat. Navíc ho hraje Tom Cruise.

4. Jack O’Neil – Hvězdná brána (1994)

Odvážný, ale tvrdý plukovník je příkladem otce, jehož spása se skrývá v nalezení nového syna. Poté, co se vlastní syn kvůli otcově zaneprázdněnosti nešťastnou náhodou zastřelil odloženou pistolí, žije Jack prázdným životem a až na cizí planetě v sobě objeví schopnost znovu milovat. V zásadě se jedná o klaďase, ale dá se předpokládat, že by se na tuhle příčku zařadil i on sám.

3. George McFly – Návrat do budoucnosti 1 (1985)

„Hele, McFlyi, máš rozvázanou tkaničku!“ Marty díky stroji času vidí svého neschopného otce, jak byl neschopný i za mlada. Nejenže v současnosti jen kouká na televizi a nevěnuje se své rodině, ale kdysi byl i bačkorou ve spárech Biffa Tannena. Ještě že ho pak zachránil Darth Vader z planety Vulkán…

2. Lord Denethor – Pán prstenů: Dvě věže a Návrat krále (2002, 2003)

Tento správce Gondoru rozhodně je zbabělec. Na chudáka Faramira nikdy neměl čas a neustálým připomínáním úspěchů staršího bratra Boromira ho akorát obíral o sebevědomí. Sice nepadl do sítě intrik Sarumana ani Saurona, ale téměř povedené Faramirovo upálení ho zařazuje na krásnou druhou příčku. Polepšení nemožné.

1. Darth Vader – Hvězdné války III – VI (1977, 1980, 1983, 2005)

Kromě zbabělosti mu můžeme přičíst všechny ostatní zmíněné charakteristiky. Luke ho celý svůj život považoval za mrtvého a neměl možnost cvičit své schopnosti Jediho. Pak se dozví, že vrah jeho otce Anakina Skywalkera je vlastně sám Anakin, který je pod nadvládou Imperátora a chce právě jeho, Luka, zabít. Přestože těch pár hezkých otcovsko- synovských chvil na konci jejich vztah zachrání, Darth Vader v tomto řebříčku neohroženě vítězí.

Aby se otcové po přečtení tohoto článku moc nezlobili, následuje výsledek bleskové soutěže o nejhorší matku v sci-fi a fantasy filmech – vítězkou je centrální počítač MatkaVetřelce (1979). Gratulujeme!

Hlasujte v naší anketě na téma nejhorších filmových otců ve sci-fi a fantasy filmech!

[poll id=“114″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejhorších 7 otců ve sci-fi a fantasy filmech. Neváhají ani tasit meč

Hide picture