Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nejlepší fantasy a sci-fi seriály roku 2011: Vedou Bratři Grimmové

Jan Neuman

Jan Neuman

27. 12. 2011

FOTO: Game-of-Thrones!Anketa!Rok 2011 se nenávratně blíží ke konci a je načase, abychom si představili pět nejlepších seriálů roku. A není pochyb o tom, že uplynulý rok byl na kvalitní seriály opravdu nadmíru úrodný.

FOTO: Game-of-Thrones

Postavy ze seriálu Hra o trůny netrpělivě čekají na své umístění v žebříčku, Zdroj: distributor serálu

Na úvod je nutno napsat, že vybírat 5 nejlepších filmů bylo tento rok neskutečně obtížné, neboť tolik kvalitních snímků jsme v jednom roce dlouho neměli. Ani rozřazení nebylo zdaleka jednoduché, o pozicích rozhodovaly drobnosti a po pravdě by si svým způsobem všechny zasloužily být na prvním místě.

5. Alphas

Vypadají jako normální lidé, ale říká se jim alfy (anglicky alphas), mají zvláštní schopnosti a obléci je do kostýmu, mohli byste je nazvat X-Meny nebo The Avangers. Stejně jako proti těmto dvěma skupinám klaďasů, i proti  alfám stojí neobyčejní protivníci, které je třeba najít a zastavit. A to je přesně to, co tento vyšetřovací tým dělá. Kam se na jejich metody hrabe nějaká FBI nebo CIA.

Super zábava pro každého, kdo má rád dobrou fantasy se zajímavým detektivním příběhem. Hlavní postavy jsou konfontovány s jednotlivými případy, ale také v některých případech se svou minulostí. Inu, není jednoduché být něco jako superhrdina od FBI.

4. Terra Nova

Země začíná pomalu ale jistě umírat, vzduch je otrávený a znečištěný, příroda zdevastovaná. Avšak vědcům se podaří najít časovou trhlinu, díky níž mohou poslat vybrané jedince zpět v čase a začít kolonizovat prehistorickou Zemi. Takže se najednou mezi dinosaury začnou prohánět lidé z 22. století a mezi nimi je i rodina, pro kterou tento život může být novým, ale poněkud nebezpečným začátkem.

Terra Nova má snad vše, co se očekává od pořádné sci-fi. Najdeme zde napětí, nebezpečí a tajemství, která je stejně tak důležité chránit jako objevovat. Je to však také příběh obyčejné rodiny, díky které je tento příběh tak nějak bližší nám všem, nehledě na to, že se odehrává daleko v budoucnosti.

3. Grimm

Bratři Grimmové věděli, proč psali pohádky tak strašidelné. Nebyly to totiž jen pohádky, okolo nás jsou všude bytosti, na které bychom si měli dávat pozor. Naštěstí jsou mezi námi Grimmové (naštěstí ne bratři Grimmové, po těch letech by ně nebyl hezký pohled), kteří tato monstra loví a zabíjí. Nově nalezeným Grimmem je mladý policejní důstojník, který rychle přichází na to, že někteří lidé toho skrývají mnohem a mnohem více než ostatní. A s tímto osudem se musí naučit žít, přestože se mu to z počátku moc nelíbí.

Fantasy podívaná ve stylu Lovců duchů a Čarodějek, která však není pouze černobílá. Monstra jsou všude, některá jsou neškodná, jiná však dovedou nadělat pořádnou neplechu, krev potom teče proudem a občas se objeví i nějaká ta utržená končetina.

2. Once upon a time

Protože jsou bratři Grimmové zřejmě v kurzu, objevil se v letošním roce i další seriál inspirovaný pohádkami. Tentokrát to budou pohádky, jak je známe, a ne jen lov příšer. Setkáme se se SněhurkouGepetem, Popelkou a dalšími pohádkovými postavami, které byly královninou kletbou uvězněny v lidském světě a přišly o zažívání svých šťastných konců. Existuje pro ně ale naděje v podobě hlavní hrdinky, která může kletbu zlomit. V intermezzech mezi bojem se zlou královnou se odehrávají pohádkové příběhy jednotlivých hrdinů z pohádek, které nakonec vytvářejí jakoby novou časovou linii, oživující celý seriálový děj.

Studio ABC se znovu vytáhlo a fanouškům dobré fantasy připravilo doslova pohádkové překvapení doplněné o vynikající herecké obsazení v podobě Roberta Carlyla a Tonyho Amendoly. A zvláště pak Robert Carlyle znovu neuvěřitelným způsobem podává podobně kontroverzní roli jako ve Stargate Universe.

1. Hra o trůny

A konečně první místo obsadila sága Píseň ledu a ohně od G. R. R. Martina. Drsný příběh o cti, hrdinství a sexu, ve kterém nechybí dobrý boj stejně jako složité intriky. Hned od úvodního dílu se tvůrcům podařilo vytvořit několik dějových linií, které jsou stejně zajímavé jako hlavní příběh. Důležitější však je, že se v tolika příbězích divák neztrácí, jak tomu dost často v podobných případech bývá. Hra o trůny je tedy něco, co už tu dlouho nebylo, a abych parafrázoval upravený název knihy Cormaca McCarthyho, tahle země není pro slabý!

Hra o trůny je zlatým hřebem celého roku. Již dlouho nebylo mezi seriály k vidění něco, co by alespoň vzdáleně připomínalo pravou fantasy ságu. Nyní se tak stalo a Hra o trůny se na obrazovky prodrala za hlasitého křiku mužů ve zbrani, řinčení brnění a všudypřítomného intrikaření. Nezbývá tedy dodat nic jiného než „Zima přichází!“ a bude tvrdší než kdykoli předtím.

[poll id=“8″]

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Nejlepší fantasy a sci-fi seriály roku 2011: Vedou Bratři Grimmové

Hide picture