Třetí a závěrečný díl našeho rozsáhlého seznamu nejlepších knih roku 2009 je tady. Po sci-fi a fantasy jsme si pro vás připravili komiks, trojici perliček a oddechovky pro široké publikum, které ani tak fantastiku nemusí. Závěrem vám představíme žebříčky jednotlivých redaktorů.
připravili: Jakub Ehrenberger & Jan Nohovec & Lukáš Vaníček
Komiks
ant. Omnibus Vetřelci vs. Predátor
alternativa: ant. Omnibus Vetřelci, Predátor, Terminátor
Poslední ze série přímo vymazlených omnibusů pojednávající o nejoblíbenějších filmových stvůrách a nepřátelích. A patrně také nejlepší. Na rozdíl od svých předchůdců, tento komiks nemusel navazovat na film a je to na jeho úrovni znát. Dobře vypointované příběhy a krásně namalované souboje mezi dvěma největšími zabijáky galaxie jsou doslova požitkem pro oči. Navíc se tento komiks vyplatí více, protože obsahuje jak Predátory, tak Vetřelce, čímž ušetříte za koupi minimálně jednoho Omnibusu.
Komiksovou alternativu k AvP lze nalézt jen na stejném písečku a to v podobě zbylých omnibusů, protože jiná možnost se jen těžko hledá. Místo crossoveru mezi dvěma nesmiřitelnými zabijáky u kterých není jasné kdo je lovec a kdo kořist si můžete zvolit tematicky úžeji zaměřenou knihu pojednávající o jednom z nich, kde je již jasně patrné, kdo je ten zlý a kdo ten hodný. Jejich kvalita kolísá, ale pro fanouška jednotlivých snímků stejně budou záležitostí prakticky povinnou.
Krev, tesáky a kyselina – Vetřelci omnibus (Lukáš Vaníček)
Velké výbuchy, cestování časem a Terminátor omnibus (Lukáš Vaníček)
Brian Talbot: Grandville
alternativa: Warren Ellis: Transmetropolitan
Od již notoricky známého tvůrce komiksů se letos českým čtenářům dostala do rukou steampunková pochoutka okořeněná detektivními prvky Sherlocka Holmese a karikatur na lidskou rasu v podobě zvířat. Lidé v knize sice jsou, ale jako podřadná rasa, hlavní roli hrají zvířata, jejichž druhy určují i povahové rysy. Krátký, dobře zpracovaný, dynamický příběh o vraždě, která se zvrtne v něco mnohem většího, potěší a pobaví mnoho čtenářů. Svět a okolí příběhu je vyprávěno spíše pomocí detailů kresby, než pomocí autora, který se nijak nezdržuje složitými historickými úvody, ale nabízí jednoduchou verzi své vlastní minulosti, jíž si čtenář sestaví sám. Navíc sice dražší, ale jinak bezkonkurenční látkový obal hardbacku je něco, co je třeba vlastnit i za tu cenu.
Jezevci ještě nikdy nebyli tak drsní, Bryan Talbot – Grandville (Lukáš Vaníček)
Najít ke Grandville alternativu bylo hodně těžké a Transmetropolitan je zde pouze jako z nouze ctnost. Oproti vážnému tématu u Talbota se Ellis pouští do nevybíravé kritiky lidské společnosti a volí pro to postavu nejdrsnějšího novináře, co kdy na stránkách knihy existoval. Perfektní humor, výborné narážky a kritika společnosti dotažená na nejvyšší stupeň. To vše v bezchybném grafickém zpracování plném detailů, bez kterého by byl text jen polotovarem. Kdo si tedy touží konečně přečíst knihu, která umí rýpnout a vy tomu budete jen nadšeně přikyvovat, Transmetropolitan je jasnou volbou.
ant. Se7dm
alternativa: Warren Ellis: Fell
Grafické orgie nejhrubšího zrna, po které již nikdy, ale nikdy nespácháte jeden jediný hřích. Se7dm je poctou Fincherovu stejnojmenném psychotrileru, takže kdo snímek nezná, pro ně komiks ztratí část svého kouzla. To zasvěcení si vychutnají prolnutí snímku s komiksem, které se přelévá z jedné strany na druhou v perfektní symbióze. Díky tomuto dílu máte konečně tu možnost poznat Johna Doea a na rovinu, nebude to hezké setkání. Drsnost tohoto díla je skutečně vysoká a rating 18+ si plně zasluhuje, už jenom podle sbírkových obálek s motivy smrtelných hříchů.
Se7dm hříchů v komiksové podobě. Vzpomínáte na Davida Finchera? (Lukáš Vaníček)
Opět v redakci proběhl boj o to, co dát jako alternativu a co jako hlavní dílo. Doteď není jisté, kdo vyhrál, ovšem Fell by si plně zasloužil být na hlavních postech, protože příběhy detektiva Richarda Fella jsou ukázkou, že i na omletém tématu outsiderského policisty lze vystavět dobrý a k sežrání napínavý příběh, který ovšem není jen jeden, ale rovnou šest. Syrovost a drsnost každého z nich by měla mít vlastní stupnici nehledě na dokonalé hlášky, kterých není málo, ale naopak se jimi v knize hýří jako politickými sliby a je to moc, moc, moc dobré.
Se7dm hříchů v komiksové podobě. Vzpomínáte na Davida Finchera? (Lukáš Vaníček)
Alan Moore: Watchmen – Strážci
alternativa: Max Cannon: Red Meat
Máte rádi superhrdiny? Jestli ano, tak tento komiks nečtěte. Alan Moore totiž vytvořil jedinečnou a globální dehonestaci superhrdinů, protože v jeho podání až na jednoho jediného maskovaní bojovníci se zločinem žádné superschopnosti nemají. Do toho všeho promítl složitou politickou situaci a neustálý boj lidí mezi sebou. Na to, jak je tento komiks již starý (čemuž odpovídá i kresba), jde o dílo skutečně mistrovské, které je navíc doplněné o zcela nezávislý, hlavním dějem volně se prolínající příběh, sám o sobě výbornou záležitostí. Konec každého sešitu je korunován ještě dalšími doplňky v podobě článků a knižních pasáží, které jen dokreslují nesuperhridny v celé jejich kráse.
No, jako alternativu vůči předchozímu eposu tuto záležitost považovat nemůžeme, ale jinou možnost jak sem dostat toho sarkasticko-ironické dílko prostě jsme prostě neměli. Red Meat je lék na deprese, skleslost a lidskou hloupost, krátké stripy vám ukážou, že život je prostě takový – ohavný, bezcharakterní, ironický a krutě zábavný. Během četby se budete smát, mít chuť knihu roztrhat a zahodit, protože absurdita se z ní dere ven všemi směry. Pokud máte rádi typ humoru, který není zase tak úplně podle společenského úzu, Červené maso je právě pro vás.
Oddechovky na dlouhé večery
Christopher Paolini: Brisingr
alternativa: Rick Riordan – Percy Jackson – Zloděj blesku
Fenomén kolem Eragona nejspíš po neúspěchu filmového zpracování trochu ochabl, knižní série Odkaz dračích jezdců se však její fanoušci stále drží. Hlavně díky jejich podpoře si Christopher Paolini může dovolit plánovanou trilogii obohatit o další díl. Brisingr, ačkoliv je mladším bratříčkem Eragona a Eldesta, v nichž jsme farmářovic synka Eragona a jeho dračici Safiru poznali měrou vrchovatou, není závěrečným dílem celé řady, jak se možná mnozí méně pozorní fandové stále domnívají. Jak je totiž všeobecně známo, zlo nikdy nespí a Eragon bude muset svou odvahu prověřit ještě minimálně dvakrát. Pomoc bratranci Roranovi zachránit jeho milovanou Katrinu ze spárů krále Galbatorixe je jen střípkem Jezdcovy prověrky.
Brisingr: Bude ještě jedna kniha zasvěcená Odkazu Dračích jezdců? (Jakub Mikuš)
Zajímavou variantu k Eragonově příběhu nabídlo jeho vlastní tuzemské nakladatelství Fragment,. Mladík Percy Jackson, poločlověk a polobůh, syn antického Poseidona, nejspíš osloví především mladší čtenáře. S blížící se premiérou filmového zpracování knihy a vůbec návratu antických témat do popředí lidského zájmu se však dá čekat zvýšený zájem o chlapcova dobrodružství. Český nakladatel má další čtyři díly pentalogie v záloze, takže při případném úspěchu, který zůstal zatím pouze naznačen, bude mít čím přikládat do kotle.
Antický bestseller pro mladší čtenáře, Percy Jackson Ricka Riordana (Tereza Benešová)
Markus Heitz: Osud trpaslíků
alternativa: Bernhard Hennen: Zima elfů (1 a 2)
Německá fantastika v českých luzích a hájích díky Markusi Heitzovi zažívá opravdovou renesanci, jestli ne svůj zlatý věk. Není se ale čemu divit, vždyť jeho Trpaslíci okouzlili čtenáře napříč věkovými skupinami. Letos k jejich příběhům Fantom Print přidal čtvrtý, leider poslední. Dobrá zpráva pro ty, co si na něj brousí zuby. Podle všech indicií série na kvalitě neztratila. Uzavřela se tak jedna z nejlépe hodnocených fantasy řad současnosti, která se k českým čtenářům dostala. Nezbývá než věřit, že hrdinů jako Boïndil nebo Boëndal se brzy objeví povícero.
Co by mohlo být lepší alternativou k trpaslíkům než právě elfové? Podobně jako Heitz i Hennen sází na hrdinskou fantasy a rasu, z níž ani absolutnímu nováčkovi v žánru čelist na zem nespadne. Elfové však mají vůči Trpaslíkům jednu nespornou výhodu – česky vydané příběhy nejsou ani polovinou toho, co zatím vyšlo v německém originále. A je také možné, že český nakladatel sáhne i po vedlejší elfí trilogii Elfenritter (Elfí rytíř), kterou má Bernhard Hennen také na triku.
V Zimě elfů od Bernharda Hennena do legendárního Albenu (Jakub Mikuš)
Boj s troly pokračuje v Zimě elfů 2 (Jakub Mikuš)
Perličky
Fantasy umění současnosti
„V době internetu se už výbory uměleckých prací nenosí,“ šeptal domýšlivý skřítek druhému. Ten se však jen zachichotal, protože doma v knihovně měl už nějaký čas Fantasy umění současnosti. Nepříliš obsáhlá, ale kvůli svému obsahu samozřejmě o něco dražší antologie neshromažďuje povídky, ale umělecká díla. Najdeme v ní obrázky od mistrů současné žánrové ilustrace, tuzemského čtenáře mezi nimi určitě potěší i jméno slovenského výtvarníka Michala Ivana. Talentovanějším čtenářům mohou doprovodné texty posloužit i k osvojení technik, kterých autoři používají.
Stephen King: paperbacky To, Prokletí Salemu, Nezbytné věci
Stephen King prostě letí. A to nejenom, protože tak skvěle píše, ale protože letos snad žádné jiné horory nevyšly. Snaha nakladatelství Beta o nové paperbackové vydání těch nejslavnějších románů – To, Prokletí Salemu a Nezbytné věci – se tak musí patřičně ocenit. Pokud jste o klaunovi z kanálů, upírech a tajemném krámku ještě nečetli, výše zmíněné knihy jsou pro vás jasná volba.
Dan Simmons: Drood
Alternativu nemá a v perličkách je zařazený, protože je to prostě Simmons. Mistr hororu a vůbec mistrovské propracovanosti svých příběhů nezklamal ani ve své novotině. Je to masivní, tlustá kniha s malými písmeny na stránce, rozsah ryze Simmonsovský, jež obsahuje příběh, ze kterého už podle anotace mrazí v zádech a i při četbě se budete bát být v místnosti o samotě. Kniha na dlouhé zimní večery, přečíst ji bude trvat dlouho, ale nebudete se nudit ani u jedné stránky.
Žebříčky redaktorů
Jakub Ehrenberger
- Ursula K. Le Guinová: Levá ruka tmy
- Scott Lynch: Lži Lockeho Lamory
- Pavel Renčín: Beton, kosti a sny
- Daniel Abraham: Stíny v létě
- Jakub D. Kočí a Františka Vrbenská: Vítr v piniích
Jan Nohovec
- Ian R. MacLeod: Dům bouří
- Pavel Renčín: Beton, kosti a sny
- Daniel Abraham: Stíny v létě
- Ian McDonald: Řeka bohů
- ant. Zrcadlovky & Singularity
Lukáš Vaníček
- Warren Ellis: Fell
- ant. Zrcadlovky
- Warren Ellis: Transmetropolitan
- Alfred Bester: Zničený muž
- Scott Lynch: Lži Lockeho Lamory
Redakce fantastické rubriky Topzine.cz vám přeje nový rok plný úžasných dobrodružství, nových setkání na četných conech a hromady kvalitních knih zadarmo a těší se nashledanou v novém roce!