Menu
FANZINE.cz
Literatura

Nejlepší knihy roku 2009 – FANTASY

Redakce

Redakce

31. 12. 2009

Tak je to tady. Poslední den roku, všichni se sjíždíme na oslavy silvestra a my jsme si pro vás připravili přehled těch nejlepších fantastických knih, které u nás letos vyšly. V prvním článku ze tří se podíváme na fantasy. Strefili jsme se do vašeho výběru?

připravili: Jakub Ehrenberger & Jan Nohovec & Lukáš Vaníček

Joe Abercrombie – Až budou viset, Poslední argument králů
Tad Williams – Trůn z dračích kostí (nové vydání)

Britský autor Joe Abercrombie k nám vtrhl pod vlajkovou lodí nakladatelství Polaris už v roce 2008 a letos k již vydanému románu Sama čepel přihodil zbývající dvě části své pozoruhodné trilogie První zákon. Na scénu se tak vrátily všechny tři hlavní postavy – neblaze proslulý barbarský válečník Logan Devítiprsťák, zatrpklý inkvizitor Glokta, který by se jen těžko pohnul bez hole, a šlechtic Jezal dan Luthar. Ve světě zmítaném boji pokračuje tato nesourodá trojice v bojích o své i cizí životy, někteří mečem, jiní výhružkami. A čtenáři ani recenzenti nezůstávají těmito boji nedotčeni, ačkoliv jejich nadšení bohužel nepřekonává ohlasy prvního dílu.

Anglický zákonodárce Joe Abercrombie (Jakub Ehrenberger)

Další sázka na jistotu – klasický fantasy příběh Trůn z dračích kostí, který na konci roku vydalo nakladatelství Laser-books, nemusí zůstat k Abercrombiemu pouze alternativou. První díl trilogie Jasný osten, Žal a Trn si získal své čtenáře už před lety, ty současné rozhodně nezklame o nic méně. Příběh pomocníka v kuchyni Simona, který teprve dospívá v muže, se odehrává v době konfliktu vskutku celosvětových rozměrů.

(recenze připravujeme)

daniel-abraham-stiny-v-lete.jpgDaniel Abraham: Stíny v létě
alternativa: Blanka Jirušková: Kočičí noci (1, 2, 3)

Mnohými recenzenty je tato kniha považovaná za to nejlepší, co letos vyšlo. Na první pohled nezáživný příběh o městě, které pomáhají ovládat andat, stvoření ovládaná básníky, se uvnitř knihy rozjede do mnohaúrovňového, napínavého příběhu ze kterého originalita kape po hektolitrech. A jehož konec je něco, co zatím v česky vydané literatuře nemá obdoby. Kniha nese známky kolize s historickým románem a stará Čína z ní přímo vyzařuje. Neodolatelná kombinace.

Uprostřed zimy zahřejí i Stíny v létě, moderní fantasy podle Daniela Abrahama
(Jakub Ehrenberger)
Stíny v létě v zimě, a přesto v nich neustále prší (Lukáš Vaníček)
Stíny v létě Daniela Abrahama. Nejlepší fantasy roku? (Jan Nohovec)

Jako alternativa se dají doporučit tři velice útlé knížečky tuzemské produkce, které toho mají se Stíny v létě hodně společného, a přesto se absolutně rozcházejí. Vše se odehrává ve městě, které je podobné mapě klasických fantasy světů, jen s tím rozdílem, že státy nahrazují jednotlivé čtvrti. Fínka je hlavní hrdinkou velice propracovaného a hlubokého příběhu, jehož dávkování autorka rozvrhla do všech tří knih.

Jemným krokem Kočičích nocí do světa Blanky Jiruškové (Lukáš Vaníček)
Podruhé do Darínu Blanky Jiruškové ve Vědmě z lesa (Lukáš Vaníček)

r-scott-bakker-prvni-prichazi-tma

R. Scott Bakker: První přichází tma
alternativa: Jacqueline Carreyová: Kushielova střela

Rozsáhlá temná fantasy První přichází tma sbírá vysoká hodnocení nejen u recenzentů, ale i u čtenářů. Chystá se velká válka, kterou se snaží rozpoutat synovec císaře, charismatický a tajemný duchovní vůdce, čaroděj a barbarský náčelník. První díl trilogie Princ ničeho se po třech letech od vydání originálu v zahraničí dostává k nám a za sebou táhne i celou trilogii.

Alternativou k temné fantasy R. Scotta Bakkera může být neméně rozsáhlý, ale na zcela jiná témata orientovaný román Jacqueline Carreyové. Kushielova střela představuje všemi způsoby školenou dívku Phédre označenou andělským znamením, jež se ocitá uprostřed víru složité intrikánské politiky své země. I tento román je předvojem velké epické série, kterou přináší nakladatelství Triton.

Fantasy román pro ženy. Kushielova střela Jacqueline Careyové (Jan Nohovec)

orson-scott-card-ucednik-alvin

Orson Scott Card: Sedmý syn, Rudý prorok, Učedník Alvin
alternativa: Robert Silverberg: Umírat v nitru (nové vydání)

O. S. Card se u nás už před mnoha lety prosadil se svým výjimečným stylem, který nepřipomíná snad žádného jiného spisovatele. Po deseti letech se znovu objevuje série o Alvinu Tvůrci, příběh z alternativní Ameriky 19. století, kdy si lidé udržují přírodní talenty, jež by se za jistých okolností daly považovat za magii. V prvních třech svazcích se autor na pozadí venkovského prostředí soustředí na řešení mnoha problémů, kterými trpěly a trpí dnešní USA.

Učedník Alvin Orsona Scotta Carda – Kovářské měchy a hračky z atomů (Jan Nohovec)

I Umírat v nitru Roberta Silverberga se soustředí na problémy Spojených států, spíše ale z pohledu jednotlivce, který žije v 60. letech. Stejně jako u Alvina se tady u hlavního hrdiny projevují paranormální schopnosti – místo Tvoření je to však telepatie. A právě skrz tento motiv dokáže Silverberg stvořit fascinující analýzu společnosti i jedince. Přestože Umírat v nitru je hlavně sci-fi, a proto v téhle části našeho výběru vlastně nemá co dělat, v letošní produkci je to pro sérii o Alvinu Tvůrci ta nejlepší alternativa.

Hloubková sonda do lidské duše. Robert Silverberg: Umírat v nitru (Jan Nohovec)

juraj-cervenak-strazcove-varadinu
Juraj Červenák: Strážcové Varadínu
alternativa: Ondřej Jireš ed.: Memento mori

Domácí autor Juraj Červenák se po roce vrací opět s novým románem. Po dvojici knih Bivoj z prostředí českých bájí se vrhnul do období protitureckých válek na balkánském poloostrově. Tentokrát se však autor na hony vzdálil „slovanské fantasy“, kam jsou zařazována jeho díla, a udělal z příběhu Kornela Báthoryho téměř historický román. Na Topzinu jsme pro vás v listopadu připravili s Jurajem Červenákem celý tematický týden.

(recenze připravujeme)

I Ondřej Jireš ve své nové antologii Memento mori zavítal do historie Evropy. V šestici příběhů nám známí čeští autoři představují svou vlastní vizi Itálie, Čech a mnoha dalších zemí na přelomu středověku a novověku. A s Červenákovými Strážci Varadínu pojí Memento mori ještě jedna skutečnost – jako epilog antologie byla zařazena povídka, která slouží jako úvod k novému románu slovenského autora.

Česká historická fantasy jak má být – Memento mori editora Ondřeje Jireše (Jan Nohovec)

Demoni_jsou_vecni_FRONT.ai

Petr Heteša: Démoni jsou věční
alternativa: Daryl Gregory: Pandemonium

Petr Heteša se dlouhou dobu profiluje především jako autor českého kyberpunku, mateřským znaménkem, které jej vždycky prozradí, je však inspirace detektivkami americké drsné školy. Ačkoliv Heteša samozřejmě není český Raymond Chandler, nevede si na místní poměry vůbec zle. Na jeho akční detektivce koneckonců ještě nezaschla poslední krev. Co ale taky chcete od románu, v němž je hlavním hrdinou mrtvý muž?

Také Daryl Gregory se soustředí na démony, ačkoliv tentokrát s nimi hlavní hrdinové neuzavírají žádné dohody. Del, hlavní hrdina Gregoryho loňského knižního debutu Pandemonium, si jich však užívá dosyta. Posednut byl už několikrát, a tak je vlastně na podobné věci expert, podobně jako vymítačka, která by mu měla s jeho problémy pomoci. Jenže problémy nemá jenom Del.

Téměř ztracený a znovu nalezený Daryl Gregory (Jakub Ehrenberger)
Skupinka démonů ve fantasy Daryla Gregoryho (Štěpán Vraný)

frantiska-vrbenska-jakub-d-koci-vitr-v-piniich

Františka Vrbenská a Jakub D. Kočí: Vítr v piniích
alternativa: Míla Linc: Stín Černého hvozdu

Tato kniha v sobě obsahuje jednu jedinou věc. Cestu. Není vlastně ničím jiným, než prolnutí filosofie taoismu do fantasy, které spolu vytvořily chutný mix naroubovaný na klasický příběh dojít někam, jenž se na svém konci promění na něco zcela jiného. Krásný příběh plný živých postav, které skutečně žijí svůj život. Cestování ještě nikdy nebylo tak namáhavé a záživné.

Vítr v piniích voní po prachu cest a strastech lidí (Jakub Ehrenberger)
Chvíli tiše poslouchejte Vítr v piniích (Lukáš Vaníček)

Komu by nevoněl odér pinií a východu, ten si může zvolit ryze středověký Stín černého hvozdu – klasický příběh o rytíři, který putuje světem za svým cílem zachránit unesenou princeznu. Klišé zamotané do syrového pseudostředověkého světa, ve kterém autor zúročil své zkušenosti s příručkami Středověký svět. Jediná kniha, kdy v soubojích nebojují superšermíři, ale kdy hlavní hrdina může i minout.

Ian R. MacLeod: Dům bouří
alternativa: China Miéville: Město & Město

Už je to pár let, co se u nakladatelství Laser-books rozjela edice New Weird, která si postupem času získala mnoho fanoušků. Letos se nám kromě Novodobého světa Steph Swainstonové představili hlavně China Miéville s detektivním románem Město & Město a Ian R. MacLeod s Domem bouří. Zatímco MacLeod volně navazuje na předchozí Světlověk, využívá některých jeho motivů, aby je přetvořil do podmanivé vize občanské války, a předkládá nám snad nejlepší román letošního roku, Miéville se odpoutává od Bas-lagu a jeho městských států a vytváří vizi dvou měst, která se navzájem prolínají. Detektivní příběh zakladatele New Weirdu vzbudil u nás dost rozporuplné reakce, a tak mnohem jistější volbou bude Dům bouří, ačkoliv je to na první pohled mnohem složitější a nezáživnější četba.

Provoněné přímořské léto utopené v krvi občanské války. Geniální Dům bouří Iana R. MacLeoda (Jan Nohovec)
Mezi Besźelem a Ul Qomou Chiny Miévilla (Jakub Mikuš)
Jak se ztratit ve Městě & Městě Chiny Miévilla (Jan Nohovec)

terry-pratchett-narod

Terry Pratchett: Národ
alternativa: Terry Pratchett: trilogie o Nómech

Letos toho od Terryho Pratchetta mnoho nevyšlo a je s podivem, že prakticky žádná Zeměplocha, což ovšem nevadí, protože Národ je knihou zcela výjimečnou. Už podle obálky je jasné, že se jedná o příběh v rytmu šumění vln Karibiku, který se zdá být mixem Robinsona Crusoea, Ostrova pokladů a dalších klasik tohoto žánru, avšak v podání mistra spisovatelského umu, čímž je tato kniha povinností pro Pratchettovy fanoušky a příjemným počtením pro ty, kteří nemají Zeměplochu rádi.

Z trochu jiného soudku. Terry Pratchett: Národ (Jan Nohovec)

Co jiného může být alternativou k Pratchettovi než opět Pratchett. Opět se sice nejedná o Zeměplochu, ale o již legendární trilogii o Nómech. Již jednou u nás byla vydaná, dotisk ale nepřišel, a tak po dlouhém strádání lze Talpressu za tyto tři útlé knížečky v novém překladu Jana Kantůrka jen poděkovat. Osudy miniaturního nárůdku Nómů je potěšení číst. Sice to není Zeměplocha, ale z knihy tryská Pratchettova originalita, jeho skvělý humor a společenská satyra tak, jak ji máme rádi.

pavel-rencin-beton-kosti-a-sny

Pavel Renčín: Beton, kosti a sny
alternativa: Susanna Clarková: Dámy z Grace Adieu

Kdyby byl Pavel Renčín zpěvákem, Beton, kosti a sny by byly jeho prvním best of albem. Renčín však píše, a tak tahle sbírka z Arga shromažďuje právě povídky. Případnému čtenáři se dostane průřezu autorovou tvorbou od jeho debutu Stvořitel až po dosud nezveřejněnou Baladu krve. Ačkoliv jednotlivé povídky zdánlivě nemají žádnou souvislost, mnohými z nich se proplétá motiv města. Především se však čtenář může koupat v Renčínově neodmyslitelné jazykové poetice.

Nelítostný jako beton, křehký jako kosti a vzdálený jako sny – Pavel Renčín (Jan Nohovec)

Ze zahraničních sbírek podobnou pozornost jako Renčín poutá svou kompilací snad jen Susanna Clarková. Sborník autorky Jonathana Strange & pana Norrella nás opět vrátí do alternativní Anglie i bájné Férie. Na soudy o knize je ještě brzy, protože dorazila až na předvánoční trh, ze zahraničí však už léta znějí zvony, že kdo ji koupí, ten neprohloupí.

(recenzi připravujeme)

pavel-rencin-runovy-mec

Pavel Renčín: Runový meč
alternativa: Scott Lynch: Lži Lockeho Lamory

Jestli to teď vypadá, že Pavlu Renčínovi nadržujeme, tak se mýlíte. On opravdu má v roce 2009 na pultech dvě výjimečné knihy. Naštěstí jsou obě zcela jiné, a tak se jejich přečtení v ničem nepřekrývá. A když myslím v ničem, pak snad opravdu v ničem. V Runovém meči už byste Renčína skoro nepoznali, autor zdynamičtil svůj příběh a dodal mu grády, vedle nichž už se tradiční jazykové hrátky prostě nevešly. Pokud se cítíte být Čechy, trilogii Městské války byste neměli minout. Která jiná série je víc domácí?

Pavel Renčín ukul Runový meč, trilogie Městské války pokračuje (Jakub Ehrenberger)

Debutem Scotta Lynche zahájil Laser edici Moderní díla fantasy a byl to start hodný fanfár. Líbivá dobrodružná fantasy o osudech zlodějíčka Lockeho Lamory se líbila čtenářům i recenzentům, a tak se Laser chystá dotlačit do tuzemska i další díly série Páni parchanti. Nejdřív ale bude někdo muset dotlačit Scotta Lynche k tomu, aby je dopsal. Zatím totiž z plánovaných sedmi vyšly jen dva.

Nepovedený debutový román Scotta Lynche Lži Lockeho Lamory (Jan Nohovec)
Herecký koncert Lockeho Lamory v prvotině Scotta Lynche (Jakub Ehrenberger)
Zlodějna v režii Scotta Lynche – Lži Lockeho Lamory (Lukáš Vaníček)

vladimir-slechta-horici-prizraky

Vladimír Šlechta: Hořící přízraky
alternativa: Guy Gavriel Kay: Letní strom

Závěrečná část snad jediné české fantasy ságy Gordonova země připomíná konec hodný starých mistrů. Závěrečný díl je vyhrocený, dynamický a o prolitou krev v něm není nouze. Znepřátelené rasy elfů, lidí i trpaslíků musí zapomenout na staré spory a spojit se dohromady před mnohem silnějším a strašnějším zlem hrozící jim úplnou záhubou. Klasický konec klasické ságy klasického českého autora.

Spíš než jako alternativa tato kniha navazuje. Poté, co dočtete jednu fantasy ságu posledním dílem, je Letní strom perfektním začátkem ságy nové. Naleznete tam tolik klasických prvků, že to zpočátku bude vypadat jako vykrádání Tolkiena, ale nakonec se z příběhu vyklube luxusní příběh o vzájemné lásce a obětování. Kdo tedy má nouzi o kvalitní trilogii hrdinské fantasy, je pro něj Letní strom jasnou volbou.

Letní počtení pod korunou Letního stromu (Lukáš Vaníček)
Výlet do Fionavary s Guyem Gavrielem Kayem v Letním stromu (Jakub Mikuš)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší knihy roku 2009 – FANTASY

Hide picture