Menu
FANZINE.cz

Nejobávanější upír všech dob dostal strach. Bude Draculův poslední doušek od Miloslava Švandrlíka jeho zkázou?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

12. 6. 2011

Draculův poslední doušek Miloslav Švandrlík (výřez z obálky knihy)Fanoušci známého autora humoristických próz Miloslava Švandrlíka se mohou začít bát. Sbírka povídek Draculův poslední doušek neobsahuje klasické humorné příběhy typu Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka, ale zabředla do hororového žánru. Švandrlíkovská zábava ovšem nikam nemizí a vtipné zápletky dostanou každého.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Vedoucí pracovník spořitelny neměl lehký život. Na první pohled mu nic nechybělo, ale pod rouškou spokojeného života se skrývalo plno starostí. Tchýně mu neustále ztrpčovala život, vyčítala mu zejména nedostatek peněz. A tak se odhodlal v zájmu zachování blaha rodiny spáchat zločin. Loupež se zdála být jediným rozumným řešením. Zaměstnanec spořitelny se rozhodl vykrást poštu, než ale stihl uskutečnit svůj plán, stalo se něco šokujícího. Úvodní povídka Lupič příjemně naladí na další hrůzostrašné příběhy. O skutečném děsu však nemůže být řeč, již v prvním vyprávění není nic hororového, jedná se pouze o vtipně pojatou příhodu jednoho úředníka, který chce přijít k penězům. A uhádnout jeho osud ještě před rozuzlením není nijak těžké.

Sbírka Draculův poslední doušek obsahuje celkem šedesát dva různých povídek, ve kterých vystupují skoro všechny nadpřirozené bytosti, ať už to jde o duchy, víly, upíry nebo zrůdy. Ačkoliv se jedná o hororový žánr, nedá se říct, že by byla kniha nějak ochuzena o specifický styl Miloslava Švandrlíka. Také v této knize lze najít hodně společného s tradičními příběhy žáků Kopyta a Mňouka. Každá zápletka končí humorným rozuzlením, i když mnohdy na černý způsob. Dalším společným prvkem jsou ilustrace od českého výtvarníka Jiřího Wintera-Neprakty, bez kterého by to již bylo dílo pouze poloviční. Černobílé kresby skvěle pomáhají dotvářet jednotlivé příběhy a umělcovo vnadné pojetí dívčích křivek potěší oko nejednoho čtenáře.

Draculův poslední doušek Miloslav Švandrlík (obálka knihy)

Kniha končí Draculovým zlověstným douškem, ve kterém se hrozivý upíří hrabě necítí ve své kůži. Dracula je už dávno po smrti, přesto není jeho zdravotní stav právě ideální. Nedávno vypil krev nakaženou neléčitelnou nemocí, a musí tak vyhledat pomoc českého léčitele, který mu má pomoct vrátit zdraví a chuť se zakousnout. Poslední povídka je zdařilým uzavřením celé sbírky, a i když o transylvánském upírovi vzniklo už mnoho knih a filmů, jedinečnost se Švandrlíkovu pojetí nedá upřít.

Celé dílo působí kompaktním dojmem, přesto si každý příběh zanechává svou osobitou atmosféru, která pomáhá udržet pozornost čtenáře od začátku až do konce. Dráculův poslední doušek sice patří do hororového žánru, ale přesto se zde nevyskytují žádné popisy krvavých scén. Sbírka spoléhá jen na čtenářovu fantazii, a proto je vhodná nejen pro starší, ale i pro mladší čtenáře. A potěší stejně tak milovníky tajemna a záhad jako humoristy.

Název originálu: Draculův poslední doušek
Autor: Miloslav Švandrlík
Obálka: Jiří Winter-Neprakta
Počet stran: 312
Vazba: vázaná
Rozměry: 205 x 145 mm
Vydal: Epocha, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejobávanější upír všech dob dostal strach. Bude Draculův poslední doušek od Miloslava Švandrlíka jeho zkázou?

Hide picture