Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Nejoblíbenější české deskové hry

Redakce

Redakce

17. 1. 2022

Když si vygooglíte typický článek s názvem “Nejoblíbenější české deskové hry”, vyjede na vás často to samé. Hry, které se v podobných žebříčcích drží již dlouho a vymetají je jako Karel Gott Zlatého slavíka. My bychom vás rádi touto formou naopak trošku dovzdělali, neboť si uvědomujeme, že největší zájem o naše doporučení bude mít hráč, který dokola točí Dostihy a sázky nebo žolíky, ale netuší, že má na dosah mraky dalších a modernějších her s novými mechanismy. Proto sem nedáváme klasické hry, které najdete v každém žebříčku, ale věci, které máme rádi a myslíme si, že by je měl znát opravdu každý. Náš výčet jsme rozdělili do několika kategorií, a doufáme, že tam i vy najdete svoji vysněnou srdcovku 😉

RODINNÉ HRY

 

Kvedlalové z Kvedlinburku jsou skvělá rodinná hra, kde se ocitáte v roli mastičkářů na městském trhu, a ve svém kotlíku se snažíte namíchat ten nejlepší dryják. Jak se to hraje? Představte si hru, kde všichni taháte žetonky z pytlíčku a umisťujete je na svoji herní desku. Jaké je na nich číslo, o tolik je posouváte dopředu. Čím víc vepředu, tím více bodů. Ale pozor! Jakmile se vám nastřádají bílé žetonky ve vyšší hodnotě jak 7, kotlík vám vybuchne. Po každém kole si proto do sáčku dokupujete žetonky nové, které vám poskytnou různé speciální efekty. Kdo z vás bude riskovat nejvíc?

Ostrov koček není jen pro holky. Je to pro všechny, kdo mají rádi roztomilé kočičky, ryby a tetris. Váš úkol je pochytat co nejvíce ohrožených koček z ostrova a odvézt je do bezpečí. Fígl je v tom, že jste bodovaní za skupiny, takže nemůžete vedle sebe ty umňoukané tvorečky jenom tak skládat hala bala. Zároveň musíte zakrýt myši, co vám ohlodávají palubu a eventuelně si i odvézt nějaký ten poklad. Krom tetrisových dílků tu najdete mechaniku dražby a nákup karet, které vám poskytnou nové cíle a vylepšení.

Nova Luna. Tuhle abstraktní hru doporučuji všude, kam jdu. V naší skupině si totiž i přes všechny konkurenty drží neochvějné první místo. Vaším cílem je na sebe napojit barevné destičky tak, abyste splnili co nejvíc úkolů, které jsou na nich vyobrazené. Každá destička má zároveň číslo, které určuje, o kolik se posunete na stupnici pořadí hráčů. Čím lepší destička, tím vyšší číslo, a vždy hraje hráč, který je nejvíce vzadu. Takže pokud si někdo bere laciné destičky, může hrát i vícekrát po sobě. Půjdete po destiče, kterou potřebujete vy a nebo po té, kterou má vyhlédnutou váš soupeř?

STRATEGICKÉ HRY

 

 

Strategické hry

It’s a Wonderful World / Svět divů je jednoduchá strategická karetní hra, kde si formou draftu (vyberete si jednu kartu a zbytek pošlete dál) vybírají všichni hráči, s kterými kartami budou hrát. Jakmile jste ready, postupně hrajete po jedné kartě, získáváte suroviny, stavíte budovy a tímhle způsobem si postupně rozšiřujete možnosti o nové zdroje nebo způsoby bodování. Vynikající, jednoduchá, jazykově nezávislá strategie, do které lze dokoupit i rozšíření.

Small World of Warcraft vychází z deskové klasiky Small World. Utkáte se v ní o území na několika ostrovech, a to vše v kůži ras z oblíbeného Warcraftu. A teď ten háček – během hry totiž budete hrát za víc ras než jednu! Nekecám, fakt! Každá frakce má svůj limit a svůj počet jednotek, a jak se rozleze po mapě, už není výhodné s ní někam hýbat. Proto takové chcípáky pošlete do úpadku a vezmete si někoho jiného, nového, a svěžího jak dech čerstvě narozeného elfátka. Všichni mají své unikátní schopnosti, a když k tomu přičtete i fakt, že se kombí s haldou dalších náhodně vybraných abilit, bude vám jasné, že žádná hra nebude stejná.

DOBRODRUŽNÉ HRY

dobrodružné deskové hry

 

Gloomhaven doporučujeme fajnšmekrům, kteří touží po kombinaci RPG, deskovky a hlavně po velkém dobrodružství. Ano, je to drahé. Ale v poměru ke strávenému času zjistíte, že jste to dostali za hubičku. Představte si hru, kde se svými hrdiny vymetáte kobky zla, a s každým dalším kolem jsou vaše postavy slabší a slabší. Jejich síly umdlévají, a proto ke konci musíte napnout všechny síly, abyste stihli zvítězit, než se vyčerpaní zhroutíte k zemi. Každá postava má svůj osud, který není lehké splnit. A jak ho splníte, váš hrdina odejde do důchodu a vy dostanete za odměnu nového unikátního bijce s vlastními jedinečnými schopnostmi. Gloomhaven je komplexní obří dobrodružství na mnoho večerů, které vám rozhodně vydrží víc jak 200 hodin čistého hraní.

DETEKTIVNÍ HRY

detektivní hry

 

Podezřelí obsahují tři detektivní případy na tři dlouhé večery. V roli ostřílené vyšetřovatelky Claire Harperové budete společně vyslýchat svědky, ohledávat stopy a snažit se vydedukovat pachatele ohavného zločinu. Samotná intuice ale nestačí a čas od času musíte i zkombinovat správný předmět se správnou osobou, aby pravda vyšla najevo. O tom, jak velký úspěch budete slavit, rozhodne, kolik karet jste odhalili, na kolik otázek se koho zeptali, a jestli jste se skutečně ptali na to, co bylo potřeba. Hra je celá vyvedena na papíře a nepotřebujete k ní nic dalšího. Proč to říkám? Pochopíte vzápětí.

Kronika zločinu je pravým protikladem Podezřelých. Ke hraní si musíte stáhnout aplikaci, v níž posléze probíhají všechny přesuny, průzkum, a rozhovory. Veškeré aktivity provádíte pomocí skenování QR kódů. Hra je jednoduchá, svižná, a čas od času na vás vybafne brutální místo činu v úžasném panoramatickém pohledu.

SÓLOVKA

(hra pro jednoho)

 

Nebe v plamenech

Nebe v plamenech je dice placement od českého autora Tomáše Uhlíře. Pamatujete UFO nebo XCOM? Máte tu možnost ho zažít. Cizáci se probili pozemskou obranou a teď pomalu sestupují na vaší základnu a plazmové výboje z létajících talířů propalují poslední metry betonu, které vás, i celou naději na přežití lidstva dělí od jisté smrti. Budete hloubit nové úseky základny, sestřelovat emzáky, generovat energii a hlavně – snažit se vyzkoumat, jak ty parchanty smést z oblohy. Základna je rozdělena na několik sloupců, a do každého smíte umístit jen jednu kostku. Čím vyšší číslo, tím bude daná místnost efektivnější, ale o to více sestoupí mimozemské stíhače v daném sloupečku. Rozmýšlejte pečlivě…

HRY PRO DĚTI A MLÁDEŽ

hry pro děti a mládež

 

Prehistories zavedou vaše ratolesti a přesličky až do dávného pravěku. Mezi lovce mamutů a divé zvěře. V první fázi budete dražit pořadí, v jakém se vydáte na lov. Čím více lovců máte, tím pomalejší budete, ale o to větší kořist můžete ulovit. Vaši kořist reprezentují tetrisové (polyominové) dílky, které posléze vložíte (namalujete) na stěnu své jeskyně, abyste splnili zadané úkoly.

Siege of Runedar je hra pro odrostlejší mládež. Malé děti sem nepatří, tady jde totiž o krk! Na vaši trpasličí pevnost zaútočila banda skřetů, kteří vám chtějí sebrat vaše zlato! Společně všichni odrážíte jejich útoky a vylepšujete ve zbrojnici svou výstroj, než si prokopete tunel na svobodu a uprchnete i s pokladem! Jednoduchá svižná kostková bojovka se spoustou standíků (kartónových 2D figurek), s katapulty a hlavně – s opravdovou pevností!

ADRENALINOVKA

space alert

 

Space Alert od Vládi Chvátila je dnes už legenda. V téhle hře budete bránit svoji kosmickou loď před vesmírnými stíhači, meteory a raketami, a to všechno v reálném čase! Váš úkol je naplánovat krok za krokem každý pohyb své postavy. Od chůze až po zmáčknutí tlačítka střelby. A zatímco to děláte, z reproduktorů (nejsou součástí balení) vám hlas oznamuje, odkud letí další nepřítel, kolik k vám vtrhlo vetřelců, a jak moc v pytli vlastně jste. Připravte si počítač nebo CD přehrávač, a taky pevné nervy, až zjistíte, že jste v panice stříleli z nenabitého děla nebo jste dva současně lezli po stejném žebříku.

HRY DO HOSPODY

 

Hry do hospody

Kosmodraci patří do rodiny tzv. štychovek – hry na přebíjenou. Celkově vzato se jedná o jednoduchou svižnou karetku, ve které se stanete lovci vesmírných draků. V každém kole postupně vynesete jednu kartu posádky a vyhodnotíte její efekt. Člen posádky v nejvyšší hodnotě získá kosmodraka, ale ti slabší disponují často brutálními efekty, které vám dokáží výhru pořádně osladit. Vyhráli jste? Někdo si do vás škodolibě vystřelí a poškodí vám loď. Nevyhráli jste? Picněte si po někom. Máte z lodi vrak? Co takhle doplnit štíty nebo vzít nějakou tu izolačku a zalátat díry v trupu? Nakonec jste obodováni nejenom za kosmodraky, ale i za to, které úkoly vám vaše posádka pomohla splnit. Ne vždycky se vyplatí být první.

Slovoslet je, jak už název napovídá, hra se slovíčky. Vaším úkolem bude vytvářet skupiny slov tak, aby ideálně co nejvíc hráčů vědělo na první dobrou, o jaké slovo se jedná. Když vedle sebe položíte kartu “Statek” a “Vozidlo”, co by to mohlo být? 3… 2… 1… teď! Uhádli jste?

KOOPERATIVNÍ HRY

 

Kooperativní hry

Nemesis je v podstatě Vetřelec: The Deskovka. Ocitáte se na palubě vesmírné lodi napadené smrtící formou života. Ale nebojte se, spolu se přeci probijete! Moment, co tím chcete říct, že tu může být zrádce? Cože, ono jich může být i víc? Najednou tady už vůbec není bezpečno… Střílíte, prozkoumáváte místnosti, hasíte požáry, vyoperováváte si parazity z břicha… a do toho se stále ohlížíte přes rameno, co že to dělá váš parťák za vámi. Dramatická figurkovka plná bodání nožů do zad, při které vám nejednou přeběhne mráz po zádech.

Nesmíme zapomenout na Pandemic. Skvělá hra, která se dočkala několika různých variant i rozšíření. V roli vědců, zdravotníků a virologů budete putovat po světě a snažit se zničit virus, který hrozí zkázou celého lidstva. Každý hráč má jiné schopnosti, každá karta vám může pomoct ve vývoji a nebo jen slouží jako letenka, díky které se přesunete na pomoc kolegům.

PÁRTY HRY

párty hry

 

Vládce Tokia je kostková párty hra, kde každý dostane svoje kaiju, neboli obří obludu, a s ní se pokusí jako první ovládnout Tokio. Hodem kostek určíte, jaké dostanete v daném kole zdroje, nakoupíte si speciální schopnosti a bojové dovednosti – od metamorfózy přes zmenšovací paprsek až po parazitická chapadla! Ale pozor! Jakmile stojíte v centru Tokia, můžou vás všichni ostatní fackovat! A na oplátku zase vy je! HUAAAARGH!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejoblíbenější české deskové hry

Hide picture