Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

VIDEO: Olízněte kamarádovi střeva! V nejodpornějším filmu mají lidé pusu spojenou s análem

Redakce

Redakce

17. 6. 2011

Ještě, snad díky bohu, nežijeme v tak uvolněném světě, do kterého lze beztrestně vyflusnout cokoli. Podívejte se na ukázku z nejnechutnějšího filmu všech dob, Lidské stonožky!

Takhle nějak by mohla lidská stonožka vypadat..., Zdroj: distributor filmu

V naší malé české kotlině se filmy do kin dostávají prostřednictvím distribučních společností, jako jsou třeba Bontonfilm, H.C.E., Warner… I ve filmu v jeho konečné fázi jde  jenom o byznys, a tak platí, že poptávka určuje nabídku. Když si prohlédneme program dnešních kin, převládají bláznivé komedie, historická dramata (hluboká odčiněná minulost) nebo velkolepé fantasy. Zkrátka filmy, které mají pobavit, informovat nebo naladit diváka naměkko. Rozhodně ne uvrhnout do znechucené deprese.

A logicky je to tak dobře. Kdo by chodil do kina, aby se vrhal do deprese nebo z něj odcházel znechucen? Sem tam si zajdeme na nějaký ten horor. Ale i ten v příjemné čisté byznys atmosféře multikina rozumný divák bere s nadhledem a baví se nesmyslnými uřvanými scénami plnými umělé krve. Existují ale i výjimky, které do výše uvedených škatulek nezapadají. Filmy, které jsou taková síla, že je nikdo nechce distribuovat. Ba je dokonce zakáže.

Ano, Británie je sice země puritánů, ale musíme uznat, že v tomhle ohledu se pomalu vyvíjí k lepšímu. O tom, co je a co není za hranicí únosnosti, tam rozhoduje BBFC (British Board of Film Classification). Díky téhle instituci ji minul například i Texaský masakr motorovou pilou. A letos zakázala horor Nizozemce Toma Sixe Lidská stonožka II, volné pokračování prvního z dua nechutných hororů, který poprvé spatřil světlo světa v roce 2009. A ačkoliv BBFC Sixovi a jeho novému počinu dělá svým zákazem vlastně docela dobrou reklamu, režisér je tak trochu rozhořčen.

K zákazu výboru (což znamená: v Británii jeho film nebude legálně k sehnání) se vyjádřil v tom smyslu, že je to přeci jen neslušné slovo film! Fikce! Je to umění! Tak proč ti zatracení britští mocipáni nenechají diváka, aby se sám rozhodl, co je pro něj až moc? Přeci ti, kdo o ten film nestojí, na něj nepůjdou, a ti, kdo ho budou chtít vidět, si to stejně nějak zařídí…

Jestli Sixovo druhé veledílo dorazí někdy i k nám, to se uvidí. Má šanci! U nás není taková instituce, která by ho mohla zakázat, jakkoli nechutný ten film bude. Záleží jen na tom, jestli se najde společnost, která bude mít žaludek na to, ho distribuovat. Samozřejmě podle příslušného zákona bude věkově omezena přístupnost, aby film neohrožoval mravní vývoj nezletilých.

Otázkou je, jestli se v souvislosti s tímhle dílem vůbec dá mluvit o nějakém mravním vývoji. Nezletilí by ho neměli vidět určitě a zletilí, krom svého vývoje, by se hlavně měli obávat o obsah svého žaludku. Lidská stonožka I byla tehdy totiž diváky nominována na nejodpornější a nejnechutnější film všech dob. I silnějším povahám se prý u snímku udělá nevolno, a to bez toho, aniž by tam stříkaly litry krve. Lidská stonožka II má být, dle slov režiséra, ještě mnohem větší hnusárna.

Lidská stonožka (Human Centipide)

Horor
Nizozemsko / Velká Británie, 2009, 92 min

Režie: Tom Six
Hrají: Dieter Laser, Ashley C. Williams

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Olízněte kamarádovi střeva! V nejodpornějším filmu mají lidé pusu spojenou s análem

Hide picture