Menu
FANZINE.cz
Technologie

Největší objevy roku 2011. Neandrtálci žijí a světlo není nejrychlejší

Jan Kouba

Jan Kouba

14. 1. 2012

FOTO: star-trekRok 2011 je za námi, nastal čas udělat menší inventuru toho, co všechno se za ten rok podařilo vymyslet a vykoumat. A nebylo toho zrovna málo.

FOTO: LHC

Část Velkého hadronového urychlovače ve Švýcarsku. Běžný smrtelník jen zírá. Zdroj: CERN

Asi největší objev, který momentálně motá hlavu fyzikům celého světa, bylo objevení částice rychlejší, než je rychlost světla. Einstein řekl, že je rychlost světla limitní a přes to nejede vlak. Jenže se zdá, že neutrina jeho proslov přeslechla a dál si jezdí nepovolenou rychlostí.

Většina vědců nadále zkouší najít chybu v měření.

Ono se vůbec v částicové fyzice pořád něco děje. Jako templáři údajně hledali Svatý grál, tak se vědci z CERNu snaží najít hypotetickou částici, která způsobuje gravitaci. Říká se jí Higgsův boson a vědci ji stále neobjevili. Říkají, že po testech, které provedli, už ji buď najdou, nebo prostě neexistuje. Nezbývá než čekat na výsledky.

Z nejnovějších vynálezů. Speciální tetování jako z Mission Impossible dokáže snímat i mozkovou činnost!

Že historie člověka není tak přímočará dokazují nejnovější objevy genetiků. Ti odhalili, že DNA Homo neandertalensis přežívá v Homo sapiens. To je důkaz společného asimilování. Dalším objevem, který spadá pod archeologii, jsou nástroje objevené na vykopávkách ve Spojených arabských emirátech. Ty dokazují, že člověk migroval z Afriky zhruba před 125 000 lety, nikoli před 60 000, jak se doposud vědci domnívali.

Rok 2011 též přinesl na světlo zatím nejstarší nález malířských potřeb. V Jeskyni Blombos byly objeveny lastury tvarované do mističky, které sloužily k míchání barev. V lasturách byly nalezeny zbytky rozdrcených kostí, dřevěného uhlí, rostlinného materiálu a hlavně různých barev od žluté až po červenou. Tyto nálezy se datují zhruba 100 000 let do minulosti.

Odpůrcům videoher uštědřil těžkou ránu projekt Foldit, když díky němu hráči vyřešili strukturu bílkovin, se kterou si lámali hlavu vědci celá desetiletí. Díky hráčům tak mohou nyní vědci vytvořit ideálně tvarovanou molekulu, která bude nápomocná v boji proti HIV.

Xbox 360 vs. PlayStation 3. Zvolili jsme nejlepší herní konzoli!

Velký pokrok v elektronickém vidění zaznamenali vědci z Kalifornské university, kteří pomocí metody FMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging) dokážou rekonstruovat, co člověk vidí, a promítnout to na monitor. To by mohlo pomoci vědcům v pochopení mozku a k sestrojení zařízení, které by mohlo rekonstruovat sny nebo vzpomínky.

Minulý rok byl na objevy a vynálezy plodný, uvidíme, co přinese dvanáctka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší objevy roku 2011. Neandrtálci žijí a světlo není nejrychlejší

Hide picture