×
FANZINE.cz

Nejlepší bionická ruka je téměř jako lidská. Zvládá běžné denní úkony

FOTO: Bionická ruka

V prosinci loňského roku představila firma RSLSteeper z UK třetí verzi své bionické protézy ruky. Ještě před uvedením bylo vybráno sedm pacientů s amputovanou rukou, kteří dostali možnost si bionickou ruku v hodnotě asi 350 000 korun vyzkoušet. Jedním z nich je i Nigel Ackland z Velké Británie.

video

 

Ackland zkusil již mnoho protéz, ale ani jedna mu nevyhovovala. Z bionické ruky od RSLSteeper je však nadšený. Ruka vcelku věrně simuluje normální pohyb prstů a umožňuje tak pacientům se zapojit do běžného života s daleko menšími omezeními, než tomu bylo doposud.

Jak ruka funguje?

Tato bionická ruka má na každý prst jeden servomotor a několik předem naprogramovaných úchopů. Ty pak pacient ovládá pomocí svalů na amputované ruce. Umělá ruka má dva snímače, které zachytávají elektrické impulsy ze svalů, které běžně používáme k ovládání ruky, a interpretují je pak do jednotlivých gest, která má ruka naprogramované. Vyžaduje to trochu cviku a učení, ale není to prý nic složitého.

Bionická ruka. Zdroj: reprofoto youtube.com

Bebionic3 je doposud nejlepší protéza, jakou kdo vyrobil, a pacienti, kteří ji testovali, jsou nadmíru spokojení. Dodává se i se silikonovým návlekem, díky kterému pak ruka vypadá jako skutečná. Její velké plus pro pacienty spočívá nejen v rozsahu schopností a činností, které díky ní zvládnou, ale také má příznivý efekt na psychiku, protože se pacienti necítí tolik vyloučeni ze společnosti.1 Komentář Nejlepší bionická ruka je téměř jako lidská. Zvládá běžné denní úkony

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..