Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

Nejznámější knihy Arthura Conana Doyla. Co přečíst kromě Sherlocka?

Marek Hofman

Marek Hofman

3. 1. 2012

Známky autor Sherloka Holmese se Arthur Conan Doyle nezbaví. Slavnému detektivovi se ve své literární kariéře věnoval hojně, přesto by neměla být opomenuta ani další jeho díla.

Holmes a Dr. Watson na obálce komiksu Pes baskervillský Zdroj: Grada

Tento článek si neklade za cíl podat čtenářům přehled o příbězích Sherloka Holmese. Ty patří do zcela jiného, nefantastického žánru. Přesto není třeba zoufat, pokud se na slavného detektiva těšíte, počkejte si na zítřejší profil spisovatele Arthura Conana Doyla, vyšetřovatele z Baker Street jsme v něm nemohli nezmínit.

Přečtěte si: TOP 5 filmových detektivů. Trumfne některý i Sherlocka Holmese?

Abychom však udělali netrpělivějším jedincům radost, jednu knihu, v níž Sherlok Holmes figuruje, zde přiblížíme. Vždyť se jedná o nejslavnější Doylův příběh vůbec.

Pes baskervillský

Román původně vycházel postupně v magazínu Strand, a to v letech 1901 až 1902. Jak už bylo zmíněno, žádná z knih o Sherlokovi nemá s fantastikou příliš mnoho společného, a ani v případě Psa Baskervillského se nejedná o čistokrevný horor. Děs a hrůzu nahánějící pasáže obsahuje, během čtení člověka mrazí a ježí se mu chloupky v zátylku, stále však jde o plnohodnotnou detektivku.

Holmes a doktor Watson se vydávají do devonských vřesovišť a blat vyšetřit záhadnou smrt sira Charlese Baskervilla. Má jej snad na svědomí nepolapitelný pes, který oplývá schopnostmi téměř nadpřirozenými? Nebo stojí vysvětlení na reálném základě a i obávaná stvůra je stvořena jen z masa a kostí?

Posledního českého vydání se Pes baskervillský dočkal v roce 2009, kdy jej nakladatelství XYZ vyslalo do světa ve stejném hávu jako trojici románů Frankenstein, Dracula a Fantom opery.

Ztracený svět

Kniha, která Arthura C. Doyla postavila po bok průkopníků vědeckofantastického žánru Julese Verna a H. G. Wellse, vyšla v roce 1912. Hlavním hrdinou románu se stal profesor Challenger, a kdo viděl i stejnojmenný televizní seriál, vzpomene si i na další postavy příběhu, jimiž jsou lord Roxton, profesor Summerlee a novinář Malone.

Spisovatel svým hrdinům přichystal vskutku nevšední dobrodružství, vyslal je rovnou do prehistorie. Tam už na ně čeká plejáda dinosaurů a dalších tvorů, kteří měli dávno vyhynout.

Ztracený svět inspiroval řadu kinematografů. Kromě výše zmíněnému seriálu posloužil jako předloha k několika filmům, z nichž první byl natočen už v roce 1925, nebo snímku Stevena Spielberga Jurský park.

A. C. Doyle patrně nečekal, že se jeho Ztracený svět dočká této podoby Zdroj: distributor filmu

Povídky

Jádro Doylovy tvorby se nachází v povídkách. Napsal jich značné množství a sborníků vyšla celá řada také u nás. Mezi čtenáři nejlépe hodnocené patří dvojice Tajemné příběhy a Hrůzostrašné příběhy. Obsahují celkem dvacet čtyři textů, které se objevily v jednosvazkovém originálním vydání Tales of Terror and Mystery z roku 1922.

Doporučujeme začít Tajemnými příběhy, jež v sobě ukrývají známější hororové kousky, a až poté sáhnout po jejich hrůzostrašném pokračování s méně proslulými povídkami. V každém případě se však člověk dočká napínavých vyprávění s tajemnou atmosférou a překvapivými pointami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejznámější knihy Arthura Conana Doyla. Co přečíst kromě Sherlocka?

Hide picture