×
FANZINE.cz

Některé černé díry rostou neúměrně rychle. Zahubit mohou i galaxii

FOTO: Černá díra
Ilustrační foto. Zdroj: esa.int

Černé díry obrovské množství hmoty polykají, ale zároveň částečně ubývají prostřednictvím záření. Rychlost narůstání je omezena tzv. Eddingtonovým limitem. Pro supermasivní zástupce to však zdá se neplatí.

FOTO: Černá díra
Ilustrační foto. Zdroj: esa.int

Studie o složení vesmíru prokazují, že drtivou většinu kosmu tvoří temná hmota a energie. Doposud byl růst černých děr spojován jen s pohlcováním viditelné hmoty, ale vše nasvědčuje tomu, že i temná hmota musí hrát obrovskou roli.

Astrofyzici se domnívají, že temná hmota po pádu za horizont událostí nevydává žádné záření, a tak nelze pozorovat, jak mizí z běžného prostoru. Už vůbec není znatelné, kolik jí černá díra pohltila.

Spolknou i galaxii?

Vzhledem k tomu, že ve vesmíru je tohoto tajemného materiálu dost, teoreticky by se černá díra mohla rozrůst do naprosto gigantických rozměrů. Existují i názory, že by některé z nich mohly pohltit celé galaxie.

Polykání temné hmoty by vysvětlovalo také domněnky ohledně časového uspořádání vzniku galaxií a černých děr. V poslední době se totiž vědci kloní k variantě, že galaxie vznikly až později. To ale znamená, že původní černé díry se musely něčím „živit“.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Některé černé díry rostou neúměrně rychle. Zahubit mohou i galaxii

  1. Takze jako vzdy zase zjistili ze se cerna dira chova uplne jinak nez si myslely…

    Btw driv se tvrdilo ze cerny diry zadny zareni nevydavaji. Tet zase ze jo ale najedou zas nedokazou vysvetlit proc kdys zareni vydavaj tak je nevidime…

    Tohle neni fyzika to je filozofovani o co by kdyby z minimem udaju. Presneni vime o gravitaci uplny prd a vysvetlujem si ji prakticky po svim. Z toho vypliva ze pokud
    vime o gravitaci prd nemuzeme vedet o cernych dirach nic vic nez dohady.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..