Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Některé černé díry rostou neúměrně rychle. Zahubit mohou i galaxii

Redakce

Redakce

26. 11. 2013

Černé díry obrovské množství hmoty polykají, ale zároveň částečně ubývají prostřednictvím záření. Rychlost narůstání je omezena tzv. Eddingtonovým limitem. Pro supermasivní zástupce to však zdá se neplatí.

FOTO: Černá díra

Ilustrační foto. Zdroj: esa.int

Studie o složení vesmíru prokazují, že drtivou většinu kosmu tvoří temná hmota a energie. Doposud byl růst černých děr spojován jen s pohlcováním viditelné hmoty, ale vše nasvědčuje tomu, že i temná hmota musí hrát obrovskou roli.

Astrofyzici se domnívají, že temná hmota po pádu za horizont událostí nevydává žádné záření, a tak nelze pozorovat, jak mizí z běžného prostoru. Už vůbec není znatelné, kolik jí černá díra pohltila.

Spolknou i galaxii?

Vzhledem k tomu, že ve vesmíru je tohoto tajemného materiálu dost, teoreticky by se černá díra mohla rozrůst do naprosto gigantických rozměrů. Existují i názory, že by některé z nich mohly pohltit celé galaxie.

Polykání temné hmoty by vysvětlovalo také domněnky ohledně časového uspořádání vzniku galaxií a černých děr. V poslední době se totiž vědci kloní k variantě, že galaxie vznikly až později. To ale znamená, že původní černé díry se musely něčím „živit“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Některé černé díry rostou neúměrně rychle. Zahubit mohou i galaxii

Hide picture