Menu
FANZINE.cz

Nenasytná od Meg Cabotové příjemně zasytí

Olga Buriánková

Olga Buriánková

4. 7. 2011

FOTO: NenasytnáMeg Cabotová přispěla také svou trochou do mlýnku na nápady a na světě je o jednu zamilovanou dvojici upír-člověk více. Totiž člověk… Hlavní hrdinka má schopnost vidět, za jakých okolností zemřete. A to není tak úplně lidská vlastnost. Jak by tedy mohla nezaujmout vládce upírů?

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Nenasytná si pohrává s obecně známými tématy posledních let. Paranormální schopnosti Sookie Stackhouseové, upíří románek jako v každé třetí knize, ale také televizní scenáristika populárního seriálu jako třeba z To je vražda, napsala či Diagnóza vražda. Nebýt těch nadpřirozených detailů, mohl by si čtenář myslet, že se spletl v žánru.

Další upíří nevěsta

Mína Harperová je prototyp současné emancipované single. Žije sama, tedy toho času s nezaměstnaných mladším bratrem Jonem, a pracuje jako scenáristka ve velmi úspěšném seriálu Nenasytná, kde aktuálně čeká na povýšení. Vystačí s penězi a do vztahů se nežene, koneckonců má kočku. Navíc jí překáží, že dovede předpovědět smrt toho, s nímž se potkává, což vede ke snaze pomoci a vzápětí k rozchodu.

Tak poklidně plyne její život až do nočního setkání s přitažlivým cizincem, který ji zachrání před zdivočelým hejnem netopýrů a do něhož se téměř okamžitě zamiluje. Je jím hrabě Lucien Antonescu, nejvyšší upír s relativně dobrým srdcem, který se snaží vyšetřit úmrtí způsobená některým z jeho poddaných. To Mína zatím netuší, což je jedině dobře, protože upíry nesnáší. V pátrání ovšem hrabě není sám. Kromě policie se v případu angažuje také Alaric, lovec upírů z vatikánské Palatinské gardy, který chce upířího vládce zabít, aby pomstil zohavení svého paťáka. V té chvíli se roztáčí kolotoč skrývání pravých podstat hlavních hrdinů, jejich vzájemných citů a cílů, aby se vše v tu nejnevhodnější chvíli provalilo a následně ještě víc zkomplikovalo.

Paranormální harlekýnka

Pokud by byl čtenář k sobě upřímný (lépe řečeno čtenářka, protože Nenasytná je skutečně vhodná spíše pro ně než pro jejich mužné protějšky), musel by uznat, že tajemno a nadpřirozeno, které ještě před nedávnem byly doménou klasických hororů, fantasy či sci-fi, se překvapivě a nepostřehnutelně, avšak o to důrazněji zakusují do ostatní beletrie. Koho by ještě před několika lety napadlo, že příznivec upírů a podobných nadpřirozených bytostí bude moci číst román, jenž jako by z pera vypadl Jackie Collinsové? Patrně málokoho.

Meg Cabotová rozpracovala příběh, který by se při zběžném prolistování klidně hodil do knihovničky slavné série harlekýnek. Samozřejmě až na ty upíry a magii. Stačí si zrekapitulovat děj: nejprve seznámení hlavního upíra s neobyčejnou lidskou dívkou, následované chvílí odmítání, když zjistí, co je onen výjimečný muž zač. Nebezpečí ze strany potenciálních upířích konkurentů, upírův lidský sok, jenž ohroženou hrdinku nejprve nesnese a později miluje. Nevychází tu nic nečekaného, přestože nejde o klasické přeslazené lovestory. A přitom právě spojení s naší současností by mohlo být poměrně novátorské, kdyby skutečně bylo nové.

Stokerova Mína není Mína Cabotová

V podobných knihách je hlavní postava většinou obdarovaná ještě něčím navíc, co jí umožňuje vyrovnat se milovaným či nenáviděným nadpřirozeným bytostem. Hlavní hrdinka Nenasytné se sice podobnou vlastností také může chlubit, ale zatím jí moc nevyužívá ani o ní často nemluví. Možná se časem její předtuchy rozvinou v něco víc. Zůstává tedy otázkou, jestli je to autorčina hra a zda se za nepříliš původním rozjezdem neskrývá nějaká naprosto originální myšlenka.

Tato a další hádanky snad budou zodpovězeny při četbě dalšího dílu. Autorka buď vytrvá ve vytyčeném kurzu nepříliš nápaditých, avšak příjemně čtivých příběhů, nebo svým příznivcům přichystá vydatnou a vítanou změnu. Ať tak či tak, kdo se do poněkud normálního úvodu zabere, ani si nevšimne, jak se realita mění a že kolem létají upíři jako by se nechumelilo.

Kniha se čte v podstatě jedním dechem a čtenář se velmi rychle vnoří do známých vod nadpřirozeného žánru. Nejde tu o dalšího zástupce aktuální vlny teenagerských upířích příběhů, za což je ten, kdo v této skupině není, velmi vděčný. Stejně jako za příbuznost se Stokerovým Draculou či nějaký ten vtípek ve vypjatých situacích.

Možná by byl ještě více, kdyby jej v každé druhé větě nečekala nepochopitelná kurzíva a nemusel pak dumat, co mu tím autorka chtěla naznačit. Ale to je jen drobná vada, na kterou si zanedlouho zvykne. Stejně jako na hlavní postavy, které sice nejsou vrcholem psychologické kresby, ale čtenář si je dokáže během několika stránek oblíbit. Jejich jednání sice nikoho nezaskočí, ale i tahle předvídatelnost je vlastně někdy příjemná.

Název originálu: Insatiable
Český název: Nenasytná
Autorka: Meg Cabotová
Obálka: Jana Šťastná
Počet stran: 544
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 207 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nenasytná od Meg Cabotové příjemně zasytí

Hide picture