Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Netradiční hudební nástroje: Znáte stylofon, crwth nebo didgeridoo?

Neobvyklé až bizarní věci nás často fascinují. Platí to mimo jiné i pro hudební nástroje, jejichž podoba se do značné míry odvíjí od kulturního prostředí a doby, ve které vznikly. Co patří do skupiny hudebních nástrojů, s nimiž se v našem časoprostoru běžně nesetkáme?

5 divných hudebních nástrojů, o kterých jste zatím neslyšeli

Lákají vás hudební nástroje, ale kytara či flétna vám přijdou příliš fádní? V tom případě se nechte inspirovat a zkuste třeba theremin, skleněnou harmoniku nebo didgeridoo.

1. Theremin

Theremin byl vynalezen v roce 1920 a představoval tak jeden z prvních elektronických hudebních nástrojů. Je unikátní v tom, že se jej hráč nemusí dotýkat. Jeho součástí jsou totiž dvě kovové antény, které snímají pohyby rukou – jedna ruka udává výšku tónu, druhá jeho sílu. Z tohoto důvodu je hra na theremin také považována za velmi náročnou.

2. Crwth

Tento nástroj s neobvyklým názvem (vyslovuje se kchrjút) je spojován především s velšskou hudební kulturou a na základě historických pramenů lze předpokládat, že byl používán již v 5. století či dříve. Jde o nástroj smyčcový, připomínající lyru či starověkou řeckou kitharu. Do dnešního dne se dochovaly pouze čtyři původní exempláře, nicméně k sehnání je také crwth v modernizované podobě.

3. Skleněná harmonika

Zkoušeli jste někdy zahrát oblíbený hit na skleničky na víno? V tom případě už vlastně víte, jak tento hudební nástroj funguje. Skleněná harmonika je historický hudební nástroj, který sestává z řady skleněných misek různých velikostí. Misky se točí a hráč se navlhčenými prsty dotýká jejich krajů, čímž vznikají různé tóny. Skleněnou harmoniku vynalezl v roce 1761 americký státník Benjamin Franklin.

4. Didgeridoo

Tento dechový hudební nástroj v podobě duté trubky představuje jeden ze symbolů Austrálie. Místní původní obyvatelé, Aboridžinci, ho vyráběli z kmenů eukalyptů, které vyžrali termiti. Očistili je, vyhladili a případně nabarvili či pomalovali různými ornamenty. Didgeridoo umožňuje vydávat různé nezvyklé tóny, z nichž některé připomínají zvuky zvířat.

5. Stylofon

Stylofon je maličký syntetizátor, který byl vynalezen v roce 1967. Svým vzhledem možná připomíná hračku, nicméně v minulosti posloužil řadě ceněných umělců. Původní stylofon z konce 60. let již k sehnání není, pokud byste si však tento hudební nástroj chtěli vyzkoušet, můžete si koupit jeho modernizovanou verzi.

Věděli jste, že…

… Ve starověku lidé hráli na rohy různých zvířat? Ve Skandinávii se v době bronzové vyráběly také rohy z bronzu, tzv. lury.

… Během archeologických vykopávek ve slovinském jeskynním komplexu Divje Babe vědci objevili flétnu, jejíž stáří se odhaduje na 43 400 až 67 000 let? Flétna byla vyrobená ze stehenní kosti jeskynního medvěda a je považována za jeden z nejstarších hudebních nástrojů na světě.

… Ve starověku byla hudba nedílnou součástí slavností i každodenního života? Staří Egypťané hráli například na kastaněty, bubny či zvonky. Rozšířené byly také strunné nástroje (harfa, lyra, loutna) a nástroje dechové (různé trubky, flétny). Řekové si oblíbili především harfu, lyru a kitharu.

… Ve středověku významně stoupla popularita harfy a příčné flétny?

… Rozšíření elektřiny ve 20. století vedlo ke vzniku zcela nové kategorie hudebních nástrojů – elektrofonů neboli elektronických nástrojů? Vznik průmyslu, který je na těchto nástrojích založen, umožnil pozdější rozvoj moderních počítačů a mikročipů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Netradiční hudební nástroje: Znáte stylofon, crwth nebo didgeridoo?

Hide picture