Menu
FANZINE.cz
Technologie

Neviditelnost se dost možná díky českému vědci stane realitou

Zdeněk Král

Zdeněk Král

3. 7. 2011

OBR. Ilustrační foto – NeviditelnýChtěli byste si někdy obléct potterovský neviditelný plášť a zmizet? To bohužel zatím neumíme, ale mezinárodní tým vědců, ve kterém je i jeden Čech, už tohle kouzlo umí provést s některými předměty.

FOTO: Neviditelný Harry Potter v prvním filmu

Neviditelný Harry Potter zdroj: Harry Potter a kámen mudrců

Prof. Mgr. Tomáš Tyc Ph.D., se se svým německým kolegou Ulfem Leonhardtem zabývá právě výzkumem neviditelností. Různým více či méně účinným metodám zneviditelňování se věnují týmy po celém světě, profesor Tyc konkrétně pracuje s fyzikálními vlastnostmi světla.

Přečtěte si také o nové videohře ovládané proudem hráčovi moči!

Od původního návrhu neviditelného (tedy zneviditelňujícího) pláště se světelné paprsky odrážely, teď ho obtékají. Efekt zneviditelnění je způsoben tím, že se v plášti světlo pohybuje pomaleji než ve vakuu (tedy pomaleji než cca 300 000 metrů za sekundu). Konkrétní způsob, jakým tohoto zpomalení vědci dosáhnou v praxi, bychom asi nepochopili (a to nejspíš ani ti, kteří chápou středoškolskou fyziku), tak ho raději označme jako výrobní tajemství (a je klid).

Důležitá je hlavně otázka, k čemu takový plášť vůbec je, respektive bude. Podle profesora Tyce by se dal využít například ve stavebnictví. Chatrné konstrukce často potřebují podpěry. Právě ty by mohly být neviditelné, aby nestínily a nezakrývaly výhled. Mnohé z nás pak napadne i nepříjemnější využití, a sice vojenské. Od toho se ale profesor Tyc i jeho kolega distancují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neviditelnost se dost možná díky českému vědci stane realitou

Hide picture